Profil: José Mujica – prezident Uruguaye

José Mujica - Prezident Uruguaye

José Mujica - Prezident Uruguaye

José Alberto Mujica Cordano (přezdívaný El Pepe) byl 29. listopadu 2009 jasnou většinou zvolen v druhém kole voleb prezidentem Uruguaye na pětileté období počínaje 1. březnem 2010.  V tento den převezme funkci od Tabarého Vázqueze, který vládl zemi od roku 2005 a byl prvním levicovým prezidentem v Uruguayi od roku 1830. Jak Vázquez, tak Mujica kandidovali za středově-levicovou stranu Frente Amplio.

Podle Juana Carlose Doyenarta, ředitele agentury veřejného mínění v Montevideu, pomohlo Mujicovi vyhrát volby především to, že jeho současný dědečkovský image má daleko k partyzánovy, kterým byl v 70. letech a protože si vybral jako více-prezidenta ekonoma Danieloa Astoria,  který dodal Mujicově lidovosti a autentičnosti vážnost a intelekt.

Mujica se narodil 20. května 1935 v Montevideu. Naplno se do politického života zapojil na přelomu šedesátých a sedmdesátých let jako člen partyzánského hnutí národního osvobození Tupamaros.  Během působení v této organizaci se účastnil řady odbojových akcí proti diktátorskému režimu, který v Uruguayi existoval v letech 1973 až 1985. Během odpoje by Mujica  několikrát postřelen a celkem strávil téměř patnáct let ve vězení. Byl vězeň jako rukojmí, který by byl popraven pokud by Tupamaros obnovili svoji aktivitu.  Propuštěn byl až díky amnestii po návratu demokracie v roce 1985.

Hnutí Tupamaros po skončení diktatury složilo zbraně a integrovalo se do strany Frente Amplio. Mujica byl za tuto stranu zvolen poslancem v roce 1994 a senátorem v roce 1999.  V roce 2005 ho prezident Vázquez jmenoval ministrem zemědělství a rybolovu.  Mujica se ministerského postu vzdal v roce 2008, aby se navrátil do role senátora. Z jeho projevů bylo patrné, že má zájem stát se budoucím prezidentem. V červnu roku 2009 byl zvolen jako oficiální prezidentských kandidát za stranu Frente Amplio a v druhém kolem voleb zvítězil nad kandidátem strany Partido Nacional v poměru 52-43.

Odkazy:
Stránka prezidenta
Blog kandidáta

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.