Profil: Lobo Sosa – prezident Hondurasu

Lobo Sosa - prezident Hondurasu

Lobo Sosa - prezident Hondurasu

Lobo Sosa, otec jedenácti dětí a držitel černého pásku v Tae Kwon Do, vyhrál 29. listopadu v prezidentských volbách 56% hlasů a měl by se v lednu stát prezidentem Honduraské republiky na období 2010-2014. Prezidentské volby se konaly poté, co byl 28. června odstaven z funkce levicový Manuel Zelaya a nahradil jej předseda Kongresu Roberto Micheletti. Státní převrat odstartoval několikaměsíční politickou krizi, která by mohla zvolením Sosy skončit.

Porfirio Lobo Sosa, nazývaný familiárně Pepe, se narodil 22. prosince 1947. Od mládí byl aktivní v politice, aktivně se zapojil do mládežnické organizace pravicové Národní strany (Partido Nacional de Honduras), kde působí dodnes. V roce 1970 získal bakalářský titul v oboru podnikový management na Univerzitě v Miami. Po návratu se věnuje zemědělství nejprve společně se svým otcem a později samostatně.

Od roku 1990 je opětovně volen do poslanecké funkce v Kongresu, přičemž v roce 2002 je zvolen prezidentem tohoto legislativního orgánu.

V roce 2005 kandidoval za Národní stranu na post prezidenta, ale kandidát levice Manuel Zelaya získal o tři procenta více hlasů, a stal se tak prezidentem Hondurasu na období 2005 až 2010. V říjnu 2008 vyhrává Lobo stranické primárky a o rok později i prezidentské volby.

Sesazený Zelaya a jeho přívrženci volby ignorují a považují je za nezákonné. Přívrženci odstaveného prezidenta tvrdí, že volební účast nepřesáhla 35%, zatímco oficiální čísla hovoří o účasti přes 60%. Většina států, s výjimkou několika socialistických států, je považuje za legitimní. Nově zvolený prezident přislíbil, že jeho hlavním úkolem je usmíření země po několikaměsíčním konfliktu. Vládu má sestavit do 27. ledna 2010.

Odkazy:
Profil na univerzitní stránce
Stránka kandidáta

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.