Podcast: Volby v Chile, Dohoda na Kubě, Bombardování Ekvádoru, Zavírání bank ve Venezuele

Sebastián Piñera a Eduardo Frei

Sebastián Piñera a Eduardo Frei

Volby v Chile

V neděli se v Chile uskutečnili první volby od smrti diktátora Pinocheta v roce 2006. Jednalo se také o první volby během dvaceti let, ve kterých existuje možnost, že centro-levicová koalice ztratí pozici prezidenta. Kandidátem vládnoucí strany na prezidenta byl Eduardo Frei a za pravici multimilionář a vlastník letecké společnosti LAN Sebastián Piňera. Piňera získal 44 procent hlasů a Frei 29 procent. Vzhledem k tomu, že ani jeden z kandidátů nepřekročil nadpoloviční většinu, postupují oba do druhého kola. V druhém kole pravděpodobně rozhodnou hlasy 20% voličů, kteří volili nezávislého 36-letého kandidáta Marca Enríquez-Ominami. Ten hned po oznámení výsledků prohlásil, že oba vedoucí kandidáti jsou projekty včerejška, nikoliv zítřka. Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční 17. ledna a výhra Piňery by byla historická, jelikož pravice nezískala většinu od roku 1978.

V Chile se volil nejen prezident, ale také poslanci a senátoři. Co se politického rozdělení týče, tak těsnou většinu si uchovala levice s 44% poslanců, zatímco pravice má o jedno procento méně. Za zmínku stojí, že poprvé od nastolení demokracie v roce 1990 se do Kongresu dostali tři členové komunistické strany.
Odkaz: http://www.elecciones.gov.cl/

Dohoda mezi Kubou a Venezuelou

Těsně před zahájením sjezdu socialistických zemí Latinské Ameriky sdružených v organizaci ALBA se Kuba a Venezuela dohodly na ještě užší ekonomické spolupráci. V rámci dohod, které dosahují hodnoty téměř 3 miliard dolarů, vybuduje například Venezuela na Kubě centrum operací pro prodej oleje do Karibiku a dokončí petrochemický konglomerát. Kuba a Venezuela mají v současnosti podepsáno přes 285 bilaterárních dohod, pro srovnání v roce 2000 to bylo 17 dohod v hodnotě 30 miliónů dolarů. Kubánský vůdce Raul Castro prohlásil, že toto je model, který by měli následovat ostatní země Latinské Ameriky a Karibiku. Na tiskové konferenci zároveň uvedl, že Kuba se již dostává z ekonomické krize a to právě díky pomoci Venezuely a také Číny.

Kolumbijské letectvo údajně mělo podporu amerického letectva

Podle zprávy komise, kterou ustavila ekvádorská vláda, pomáhala v bombardování na ekvádorském území kolumbijskému letectvu právě americká armáda. Kolumbijská vláda bombardovala příhraniční území Ekvádoru na jaře 2008 a zabila při něm 26 lidí včetně jednoho z hlavních vůdců revolučních jednotek FARC. Ekvádor považoval útok za narušení národní suverenity a vztahy mezi Kolumbií a Ekvádorem se urovnaly až letos napodzim. Otázka vojenské přítomnosti Spojených států v regionu je velmi citlivá a většina zemí je proti tomu, aby Spojené státy měli své jednotky v Jižní Americe, tak jak tomu má být po následujících deset let v Kolumbii.
Americký velvyslanec v Quitu účast jeho země na operaci vyvrátil.

Bankovní krize ve Venezuele

Ve Venezuele bylo během posledních dnů zavřeno již osm bankovních domů. Zatím se jedná se o menší banky a většina střadatelů o své peníze nepřijde. Vklady do hodnoty přibližně 4 tisíc dolarů budou převedeny do větších bank a většina střadatelů se k nim dostane ještě před vánočními svátky. Podle analytiků je však možné, že kvůli solventnosti padnou i další menší banky. Údajně však nejde o krizi, kterou si Venezuela prožila v polovině devadesátých let, kdy se zhroutil téměř celý finanční systém.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.