Profil: Evo Morales – prezident Bolívie

Evo Morales: Prezident Bolívie

Evo Morales: Prezident Bolívie

Evo Morales, první domorodý prezident, byl v neděli 6. prosince 2009 opětovně zvolen do funkce prezidenta Bolívie. Zatímco Morales získal 60% hlasů, jeho nejbližší protivník  získal pouhých 30%. Levice získala nejvíce hlasů v oblasti And (zde je většina populace), zatímco pravicová opozice na východě země. Kromě Moralese získala ve volbách do Mnohonárodnostního shromáždění  většinu také strana Moviento al Socialsmo (Hnutí k socialismu), kterou Morales řídí.  V jednom z prvních projevů Morales prohlásil, že nyní má bolivijský lid moc k tomu, aby udělal z Bolívie socialistický stát. Morales byl prezidentem od roku 2006 a protože byl nyní zvolen do funkce podle nové ústavy (která dovoluje jedno znovuzvolení), může kandidovat znovu v roce 2015.

Juan Evo Morales Ayma se narodil v 26. října 1959 do chudé zemědělské rodiny etnika aymará. Od raného  mládí musel pracovat a pomáhat s pasením lam a dalšími zemědělskými pracemi. Kromě práce však také chodil do školy a rád hrál fotbal. Aby mohl studovat střední školo pracoval jako zedník, pekař a také trumpetista. Jako trumpetista orchestru měl možnost cestovat  a poznat Bolívii. Po studiu na střední škole strávil byl povolán do základní vojenské služby.

V roce 1980 se Morales vrátil z vojny pracovat s rodinou, avšak ten rok postihlo bolivijskou vysočinu nejhorší sucho v historii a rodina Moralesů neměl jinou volbu, než hledat vhodnější místo k přežití, které později našli na východě země v okrese Cochabamba.

Politická kariéra Evo Moralese začala zvolením do funkce sportovního sekretáře jeho odborové organizace v roce 1983. Již v roce 1985 byl generálním sekretářem této organizace. Na konci 80.  let a  v 90. letech se Morales stal jedním z nejhlasitějších odpůrců programu eradikace koky (koka, nikoliv kokain, se pěstuje a užívá v horských oblastech od pradávna, jako medicína proti efektům vysoké nadmořské výšky a místní obyvatelstvo je ekonomicky závislé na její produkci).

V roce 1997 je zvolen poslancem a z poslaneckých řad a pokládá se za zakladatele strany Moviento al Socialismo. V roce 2002 jako vůdce této strany neúspěšně kandidoval na prezidenta, ale jeho strana získala 27 poslanců a 8 senátorů. V roce 2005 je Morales zvolen prezidentem v prvním kole. Podle předvolebních průzkumů neměl žádný z kandidátů překročit 50 procent nutných pro zvolení v prvním kole, ale Morales získal 53 procent, zatímco jeho pravicový protivník pouhých 28 procent.

Během prvního volebního období převedl většinový podíl soukromých ropných společností pod kontrolu státu, získal nadpoloviční podporu v referendu o jeho setrvání ve funkci, stejně tak získalo nadpoloviční většinu referendum o nové ústavě. Nová ústava dává větší práva indiánům a regionům a nechává vládě kontrolu nad důležitými přírodními zdroji.

Na mezinárdoním poli patří mezi jeho hlavní spojence levicové vlády a politikové (Chavéz,  Correa). Kritizoval  dohody o volném obchodu mezi USA a zeměmi Latinské Ameriky a vyhostil na trvalo agenty americké protidrogové agentury z Bolívie. V srpnu 2009 od OSN obdržel ocenění Světový hrdina matky země.

Většina obyvatel Bolívie považuje jeho první prezidentské období za úspěšné, díky tomu, že splnil slib zprivatizovat ropné a plynařské společnosti a dal větší pravomoci regionům a indiánským komunitám. Očekává se, že v druhém volebním období bude Morales ještě ambicióznější, především co se týče změn v ekonomice.

Odkazy:
Stránka prezidenta Bolívie

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.