Laguna Quilotoa a jedna z nejkrásnějších stezek v Jižní Americe

Laguna Quilotoa a jedna z nejkrásnějších stezek v Jižní Americe
Mapa: Stezka Quilotoa (Ruta Quilotoa)

Mapa: Stezka Quilotoa

Stezka Quilotoa (Ruta Quilotoa) je nejpopulárnější a poměrně nenáročná výletní stezka v Ekvádoru. Stezka je význačná tím, že prochází územím obydleným převážně původními obyvateli kontinentu. Nachází se asi 150 km jižně od hlavního města Quito v nadmořské výšce mezi 2800 až 4000 metrů. Můžete zde strávit jeden den i týden. Region není hustě osídlený a do řady vesnic je spojení pouze jednou nebo dvakrát denně. Hostelů je tu dostatek a Quilotoa je kromě toho jedno z mála míst, kde původní obyvatelé jsou také vlastníky hostelů. Pokud chcete minimalizovat pohyb autobusem nebo nakladáčkem, lze většinu trasy Zumbahua – Quilotoa – Chugchilán – Isinliví projít během tří dnů. Cesta se dá absolvovat ve směru nebo proti směru hodinových ručiček. My si zde popíšeme první variantu. Je dobré plánovat zakončení cesty na čtvrtek v Saquisili, kde se ten den od časných ranních hodin koná ekonomicky nejvýznamnější trh.

Zumbahua, kde naše putování začíná je malá andská vesnička v níž žijí, ostatně jako v celém regionu, původní obyvatelé etnika Quechua. Přestože mezi sebou mluví jazykem quechua, španělsky se domluvíte bez problémů. Stojí za to se na chvilku zastavit, najíst se, doplnit zásoby, prohlédnout místní kostelík a posléze buďto po vlastní ose nebo nakladáčkem pokračovat směrem Quilotoa. Většina turistů sice zvolí cestu nákladáčkem, ale jít po vlastních má rozhodně své kouzlo. Půjdete sice po silnici, ale víc než jedno auto za půl hodiny zde neprojede. Vzhledem k tomu, že většina turistů tuto část cesty projede autem, jsou místní lidé méně zvyklí na cizince, a tedy mnohem zvídavější a rádi se s vámi dají do řeči. Cesta trvá po vlastní asi 5 hodin, vozem asi 30 minut. Za vstup do vesnice Quilotoa se platí 2 dollary a na výběr je několik hostelů k přenocování.

Původní obyvatelé (indígenas) mladšího ročníku

Původní obyvatelé (indígenas) mladšího ročníku

Laguna Quilotoa, na okraji vesnice stejného jména, je klenotem regionu. Laguna má šířku asi 3 kilometry a je možno k ní sestoupit (30 minut dolů, 1-2 hodiny zpět) nebo ji obejít po hřebenu kráteru (asi 5 hodin). Lze odsud také pokračovat do vesnice Chugchilán a to opět buď vozem nebo pěšky (5-6 hodin). Jedná se o jeden z nejkrásnějších úseků stezky, takže by byla škoda nejít pěšky. Cesta bývala značená, avšak před lety značení někdo (místní průvodce?) poničil, a tak je třeba mít trochu orientačního smyslu nebo najmout průvodce za několik dolarů. Za jasného dne není příliš složité se orientovat, ale pokud počasí není ideální je dobré si průvodce za pár dolarů najmout. Cesta do Chugchilánu vás povede kolem kráteru, poté dolů do údolí vesničkou Guayama, na okraj kaňonu malé říčky a na závěr vás čeká asi 40 minutové stoupání do Chugchilánu. V Chugchilánu si můžete opět vybrat z několika hostelů.

Z Chugchilánu můžete opět jedním z nepříliš četných autobusů pokračovat do vesnice Sigchos a odtud do Saquisilí nebo Latacungy. Jak však správně tušíte, přišli byste o nádhernou část putování do vesničky Isinliví, kterou většina turistů vynechává. Cesta pěšky do Isinliví trvá asi 6 hodin a není značená. Orientační smysl je nezbytný, případně musíte být smířeni s tím, když se na chvíli ztratíte. Hostel nebo cestovatel pochodující opačným směrem by vám měl dát přesné instrukce. Cesta vás svede nejprve do údolí řeky Toachi, kterou bude sledovat asi 2 hodiny, poté se přehoupnete přes hřeben a již byste na protějším kopci měli vidět Isinliví. V Isinliví je jeden hostel.

Zvířecí trh v Saquisilí

Zvířecí trh v Saquisilí

Poslední část stezky vede z Isinliví do Saqusilí, kterou málokdo absolvuje pěšky, ale opět stojí za to. Cesta sice vede po silnici, ale víc než jedno auto za hodinu tu obvykle neprojede. Až vás chůze omrzí, můžete zastavit jakékoliv projíždějící vozidlo a zbytek cesty dojet.

Pokud zakončíte své putování ve středu, vyplatí se přenocovat v Saquisilí, kde se ve čtvrtek koná ekonomicky nejvýznamnější trh v Ekvádoru. Je to vlastně několik trhů (zvířata, zelenina atp.) na několika náměstích, kam se sjíždějí převážně domorodci z okolních hor. Pro turisty je nejzajímavější trh zvířat, kde se prodávají především slepice a morčata (cuy).

Kromě nádherných výhledů, dýchání čerstvého vzduchu vám putování na stezce Quilotoa dá možnost nahlédnout do života Ekvádořanů, které byste ve městech ani v jiných částech Ekvádoru nepotkali.

Praktické informace

Doprava:
Autobusem z hlavního města Quito do Riobamby (asi 2 hodiny), odtud autobusem do vesnice Zumbahua (asi 2 hodiny). Cena za dopravu celkem asi 5 dolarů.
Ubytování:
Hostely ve vesnicích Zumbahua, Quilotoa, Chugchilán, Isinliví, Sigchos a Saquisilí. Cena asi 8-10 dolarů
Stanování u břehu Laguny Quilotoa
Některé hostely: Cabanas Quilotoa, Black Sheep Inn – Chugchilán, Cloud Forest – Chugchilán, hotel San Carlos Saqusili
Teplota:
Přes den je teplota obyčejně mezi 10 a 20 stupni, ale přes noc může klesnout až na bod mrazu, takže se doporučuje teplé oblečení.
Bezpečnost:
Jediným problémem mohou být místní psi. Rozhodně se vyplatí nést sebou klacek, aby si od vás udrželi odstup. Místní na ně házejí kameny.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.