Podcast: Prezident v Chile, Devalvace ve Venezuele, Sucre nová měna

Uplynulý týden rozhodně nebyl v Latinské Americe chudý na události. Konaly se historické volby v Chile, Prezident Venezuely měnil kurz, vypínal elektriku a vláda občanské revoluce v Ekvádoru oslavila 3 roky. Virtuálně začala fungovat nová jihoamerická měna sucre.

Chile

V neděli večer tu byl ve druhém kole voleb zvolen první pravicový prezident od konce Pinochetovy diktatury v roce 1990. Tím, jak se zdá, se uzavřela historická etapa označovaná jako Přechod k demokracii. Během tohoto období vládla koalice středových a levicově umírněných stran, který nyní budou v opozici. Nový prezident, ekonom a multimilionář Sebastián Piñera, prohlásil, že nyní Chile začne druhý Přechod, který Chile umožní stát se spravedlivou, rozvinout zemí bez chudoby. Piñera nastoupí do úřadu 11. března.

Venezuela

Zatímco v Chile chtějí budovat rozvinutou zemi, zdá se, že ve Venezuele se jim to příliš nedaří. Tamní měna, silný bolivar, již není tak silná, poté co vláda devalvovala její kurz vůči dolaru až o polovinu. Během ohlášení devalvace prezidentem zaznělo i varování obchodníkům, aby nezvedali ceny. Ne všichni to vyslyšeli, a tak druhý den vláda řadu obchodů zavřela a to včetně řetězce, vlastněného francouzským Carefourem. Nyní vláda hrozí, že řetězec vyvlastní. Kromě finančních problémů má Venezuela nadále vážné energetické problémy. Elektřina se vypíná se po celé zemi na řadu hodin a vládní úředníci proto pracují jen dopoledne. Týden nepříliš dobrých zpráv zakončil prezident Chavéz oznámením, že zvýší platy o 25%.

Ekvádor

V Ekvádoru tento týden levicová vláda slavila tři roky občanské revoluce. Že vládnoucí strana není příliš jednotná se potvrdilo při demisi ministra zahraničí kvůli ekologickému projektu Yasuní. Vypínání elektřiny, velmi podobné tomu ve Venezuele, se dočasně přerušilo a prezident poprvé jasně řekl, že znovu nebude kandidovat na prezidenta i přesto, že mu to ústava dovoluje.

Kolumbie

Zatímco v Ekvádoru se prezident jasně vyjádřil v sousední Kolumbii stále není jasné, zda se současný prezident Uribe bude moci ucházet o znovuzvolení. Tento týden sice ombudsman vydal prohlášení v němž žádá Nejvyšší soud, aby mu to umožnil, ale Soud má dva měsíce na to, aby se vyjádřil k tomu, zda je možné zvolit stejného prezidenta třikrát za sebou.

Nová Měna

Od tohoto týdne má Latinská Amerika novou měnu. Sucre, který zatím existuje jenom virtuálně má nahradit dolar a je modelován podle vzoru Eura. Jeden sucre nyní odpovídá 1,25 dolaru a používají ho zatím pouze socialistické země sdružené v organizaci ALBA. Doufejme, že sucre nečeká stejný osud jako ekvádorský sucre, který byl nahrazen americkým dolarem v roce 2000 poté, co ztratil většinu své hodnoty.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.