Profil: Sebastián Piñera – prezident Chile

Sebastián Piñera: Prezident Chile

Sebastián Piñera: Prezident Chile

Sebastián Piñera byl 17. ledna 2010 v druhém kole prezidentských voleb 52. procenty hlasů zvolen do funkce prezidenta Chile a stane se prvním pravicovým prezidentem od pádu Pinochetovy diktatury v roce 1990. Až 11. března nastoupí do funkce, tak bude prvním demokraticky zvoleným pravicovým prezidentem od roku 1958. Zahraniční média mají za to, že jeho zvolení zvýší rovnováhu v regionu, kde až do této doby převažovaly levicové režimy. Piñera se připojí k prezidentům pravice, kteří momentálně šéfují vládám v Peru, Kolumbii, Panamě a Mexiku.

Mládí

Miguel Juan Sebastián Piñera Echenique se narodil 1. prosince 1949 v hlavním městě Chile. Část mládí prožil v zahraničí (USA, Belgie), kde jeho otec působil jako veřejný činitel, diplomat a ambasador. V roce 1968 nastoupil na Ekonomickou fakultu Katolické univerzity v Chile (Universidad Católica de Chile), kterou úspěšně vystudoval a získal ocenění jako nejlepší student své generace. V roce 1973 krátce po svatbě se svou současnou manželkou a několik měsíců před vojenským převratem získal Fulbrightovo stipendium a odcestoval studovat na Harvardskou univerzitu, kde nejprve získal magistra a později doktorát v oboru ekonomie. Do Chile se Piñera s manželkou a první dcerou vrátil v roce 1976.

Profese

Po návratu ze Spojených státu pracoval jako univerzitní profesor, poradce řady firem a institucí (včetně Světové banky) a spoluzakládal a investoval do řady firem v sektorech jako stavebnictví, bankovnictví, telekomunikace, IT atd. Jendou z firem, kterou spoluzakládal byla i Bancard S.A., která v zemi zaváděla karty Visa a Mastercard. V roce 1990 investoval do aerolinek LAN, jejichž akcie měla tehdy hodnotu 80 peso a v roce 2009 se prodávala za přibližně 5,5 tisíce dolarů. V současnosti se jeho jmění odhaduje na 1 miliardu dolarů.

Během svého profesního života se dvakrát dostal do křížku s justicí. Nejprve se v roce 1982 skrýval 24 dní poté, co na něj byl vydán zatykač za porušení bankovního zákona. V roce 2007 mu finanční regulátor uložil pokutu $680 tis za insider trading. Z prvního obvinění byl oproštěn Vrchním soudem a proti druhému obvinění se neodvolal s poukazem na to, že zdlouhavý soudní proces by zmařil jeho snahu být úspěšným prezidentským kandidátem.

Politika

Piñera vstoupil do politiky v prvních demokratických volbách roce 1989 jako nezávislý kandidát. Ve volbách zvítězil a stal se senátorem na období 1990 – 1998. Na jaře roku 1990 vstoupil do pravicové strany Národní obnovy (Partido Renovación) a mezi lety 2001 a 2004 byl jejím předsedou. V roce 2005 neúspěšně kandidoval na post prezidenta, když ve druhém kole zvítězila socialistka Michelle Bachelet.

Budoucnost

Neočekává se, že by Piñera radikálně změnil směřování Chile, kde během posledních dvaceti let, označovaných jako Přechod (Transición), vládla koalice levicových stran. Podle Piñery nyní čeká zemi druhý Přechod, který Chile umožní stát se spravedlivou a rozvinout zemí bez chudoby. Během kampaně se zavázal splnit
75 slibů mezi nimi jsou například 1 milión nových pracovních míst, zlepšení životního prostředí a nekompromisní boj proti zločinu.

Zdroje:
Stránka kandidáta
Chilská Národní knihovna
Anglická Wikipedia
Španělská Wikipedia
700. nejbohatší muž světa dle Forbes

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.