Téma týdne: Pravice a levice v Latinské Americe

Levice a pravice v Latinské Americe na začátku roku 2010

Levice a pravice v Latinské Americe v roce 2010

Vítězstvím pravicového politika Sebastiana Piñery v Chilských volbách pokračuje trend, který posunuje Latinskou Ameriku politicky doprava. V uplynulém desetiletí byl trend přesně opačný a v roce 2006 mělo pravicovou vládou pouze několik zemí jako Kolumbie, Mexiko a Paraguay. Z tohoto trendu nepochybně profitoval venezuelský prezident Hugo Chavéz, který se stal jednou z nejpopulárnějších osobností v Latinské Americe a k jeho budování socialismu 21. století se připojili i nejnadšeněji ekvádorský prezident Rafael Correa a bolívijský prezident Evo Morales. Toto dění s uspokojením sledoval další Chavézův spojenec, komunistická vláda na Kubě.

Chile je nyní po Kolumbii a Peru třetí zemí na kontinentě s pravicovou vládou. Kromě nich v poslední době získaly pravicovou vládu také Panama a Honduras. V tomto prostředí bude pro Chavéze nepochybně mnohem složitější prosazovat svoji autoritu a vizi socialismu 21. století.

Společnou charakteristikou nově zvolených pravicových režimů je to, že nenastolují obrat své země o 180 stupňů, ale tvrdí, že chtějí navázat na práci předchozích vlád. Posun doprava je tedy spíše posunem do centra. Podle prezident Kolumbie, ale toto dělení na levici a pravici postrádá smysl . Podle něj toto dělení mělo smysl v době, kdy ideály evropské levice byly používány v boji proti diktátorským režimům, ale ne dnes. V každém případě bude zajímavé sledovat, jak se pravici a levici zadaří v roce 2010. V letošním roce se mají konat prezidentské volby v Kolumbii, Brazílii a Kostarice a z kraje příštího roku také v Argentině. Ve všech těchto volbách má šanci uspět jak levicový, tak pravicový kandidát.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.