Týden v Latinské Americe: Zavření RCTV, Krize v Argentině, Asociační dohoda

Týden v Latinské Americe: Zavření RCTV, Krize v Argentině, Asociační dohoda

Ve Venezuele se v uplynulém týdnu odehrála řada událostí, které vyvrcholily dočasným uzavřením několika kabelových stanic. V Centrální Americe byla kromě situace v Hondurasu ve středu zájmu také návštěva evropské komisařky pro obchod. Zastavíme se v Argentině, která má kromě vnitropolitických problémů nyní také rostoucí rozepři s Velkou Británií. A na závěr se dozvíte, proč byste v tuto dobu neměli plánovat cestu na Machu Pichu.

Venezuela

Začněme tedy ve Venezuele, kde tento týden rozhodně neproběhl hladce, nebo chcete-li země se o kus přiblížila k socialismu 21. století. V pondělí vláda oznámila, že převezme kontrolu na dalšími třemi bankami, čímž se počet bank, v kterých vláda od prosince intervenovala, rozrostl na 11. V úterý ministr obchodu oznámil, že o víkendu znárodněný supermarket Exito budou řídit zaměstnanci. Dozvěděli jsme se také, že investice Kolumbie ve Venzuele se propadly za posledních 10 let ze 158 miliónů dolarů na pouhých pět. Asi tedy nepřekvapí, že v žebříčku úspěšností ministrů financí týdeníku Americká Ekomika skončil na posledním místě právě venezuelský ministr. Od tohoto týdne má také těžší život opozice. Překresleny byly volební obvody a opozice tvrdí, že v podzimních volbách má menší šanci uspět. Lehčí to zato budou mít přívrženci prezidenta, jelikož podle nového nařízení musejí všechny domácí stanice, včetně kabelových, vysílat časté a dlouhé prezidentské projevy. Díky novému opatření bylo několik kanálů dočasně zavřeno, mezi nimi i hlavní opoziční kanál RCTV, který již v roce 2007 přišel o terestriální licenci. O víkendu v jednom z projevů žádal Chavéz od svých stoupenců absolutní loajalitu, aby mohl prohloubit socialistický projet. A dodal, jak často říká, že on není individuum, ale národ.

Střední Amerika

Ve Střední Americe, zdá se, se vylepšuje situace v Hondurasu. Díky dohodě mezi nově-zvoleným prezidentem Lobem a dominikánským prezidentem bude moci svržený prezident Zelaya opustit bezproblémově zemi hned po inauguraci nové prezidenta. Bývalý ..prezident Antonio Saca o víkendu vyzval zahraniční vlády, aby uznaly nového prezidenta, což umožní Hondurasu věnovat se současným otázkám Střední Ameriky jako je například asociační dohoda s Evropskou unií.

Jednání o této dohodě, která se po převratu v Hondurasu zadrhla, byla důvodem návštěvy evropské obchodní komisařky Ferrero-Waldnerové. Dohoda by se měla podepsat na sumitu EU-Latinská Amerika letos v květnu. Jde  o regionální dohodu, a tak se jedná se všemi zeměmi společně. Pokud však bude s jednou zemí (například právě s Hondurasem) problém, tak se na ní čekat údajně nebude.

Argentina

V Argentině je domácí politická situace už řadu týdnu napjatá a to  kvůli rozporu prezidentky Cristiny Fernándezové s Centrální bankou, kvůli úhradě státního dluhu. Fernándezová nedůvěřuje ani svému viceprezidentovi, a tak uplynulý týden pro jistotu zrušila již druhou plánovanou cestu do zahraničí.

Problém Argentina nemá pouze na domácí scéně. Koncem roku vešel v platnost zákon, kterým si země přivlastňuje část území Falkland, to se samozřejmě nelíbí Velká Británii, která válku o Falklandy v roce 1982 vyhrála. Napětí, které existovalo uplynulé tři dekády, se znásobilo poté, co byly v oblasti objeveny značné zásoby ropy. Argentina chce o svých nárocích jednat, Velká Británie to absolutně odmítá.

A na závěr se v krátkosti podívejme do dalších zemí Latinské Ameriky:

V Bolívii započal za přítomnosti nejbližších spojenců Chavéze a Correy druhé volební období Evo Moráles. V Chile oznámil nově-zvolený prezident Sebastian Piñera, že prodá většinu akcií aerolinek LAN, aby předešel konfliktu zájmů. Poté co byl zvolen prezidentem stoupaly akcie o více než 20% denně . V Ekvádoru po přibližně třech měsících skončila energetická krize. Z Kuby Fidel Castro, podobně jako Morales a Chavéz, kritizoval USA za vojenskou okupaci Haiti. Pozitivně je bráno to, že Kuba otevřela USA vzdušný pro humanitární lety na Haiti. V Guatemale místní úřady hledají bývalého prezidenta Portilla, který je v USA stíhán pro praní špinavých peněz, které tam údajně převedl ze guatemalské státní pokladny. A v Peru dočasně zavřeli železnici k Machu Pichu, kvůli silným dešťům. Deště nejenže znepříjemňují život turistům, ale také již poničili přes dvě stě obydlí a měly za následek několik sesuvů půdy a poničených silnic.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.