Laura Chinchilla: prezidentka Kostariky

Laura Chinchilla

Laura Chinchilla

Laura Chinchilla Mirandová byla 7. února 46.9% procenty hlasů v prvním kole voleb zvolena prezidentkou Kostariky a v květnu nahradí současného prezidenta Óscar Ariase a stane se první ženskou prezidentkou v historii země.

Chinchilla se narodila v roce 1959 do politické rodiny (její otec byl kontrolér veřejných financí). Vystudovala politické vědy v Kostarice a na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu. Od roku 1990 působila jako poradkyně v Latinské America a Africe specializující se na soudní reformu a veřejnou bezpečnost.

V 90. letech působila nejprve jako náměstkyně ministra veřejné bezpečnosti a později jako ministryně. V roce 2002 byla zvolena do Legislativního shromáždění a po ukončení mandátu se v roce 2006 se stala první viceprezidentkou a ministryní spravedlnosti. Na tyto posty rezignovala 8. října 2008, aby mohla kandidovat na prezidentskou funkci.

Očekává se, že Chinchilla bude pokračovat liberální ekonomickou politiku presidenta Ariase a podepíše dohody o volném obchodu s řadou dalších zemí. Nová prezidentka se také zavázala podpořit liberalizaci státem vlastněných energetických a telekomunikačních společností. Během volební kampaně Chinchilla slíbila zvýšit výdaje na vzdělání a veřejnou bezpečnost. Hodlá také ustavit funkci drogového cara, který by měl mít na starosti koordinaci boje proti pašerákům drog, kteří užívají zemi pro transit do Severní Ameriky.

V sociálních otázkách je Chinchilla konzervativní. Je proti tomu, aby se měnila ústava, která momentálně definuje zemi jako římskokatolický stát. Zároveň nesouhlasí s legalizací potratů a legalizací sňatků mezi homosexuály.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.