Slunečné pobřeží Ekvádoru

Slunečné pobřeží Ekvádoru

Ekvádorské pobřeží nabízí opuštěné pláže, ideální podmínky pro surfování a řadu nezapomenutelných zážitků. Pobřeží o délce asi 650 kilometrů hraničí na severu s Kolumbií a na jihu s Peru. Cestou po pobřeží můžete strávit jeden týden nebo několik měsíců.

Mompiche: Surfista

Mompiche: Surfista

Většina cestovatelů začíná své putování buďto v největším městě Ekvádoru Guayquilu nebo v městě Esmeraldas na severu země. Do obou měst se dostanete z hlavního města Quita autobusem za přibližně 7 nebo 8 hodin.

Pláž Playa de los Frailes

Pláž Playa de los Frailes

Mezi nejnavstěvovanějśí místa patří městečka Atacames, Salinas, Mompiche, Puerto Lopéz, Montanita a Canoa.

Atacames a Salinas jsou městečka, kam se během dovolené vydávají tisíce Ekvádořanů. Líbit se tu bude zeména těm, kdož se rádi opalují na pláži a večer si chtějí zatancovat nebo si popít v některém z desítek plážových barů.

Naprostým opakem těchto dvou městeček je Mompiche, malá rybářská vesnička s několika hostely a ideálními vlnami pro surfing. Vzhledem k tomu, že tato vesnička je poměrně daleko od civilizace najdete tu většinou jen ty nejnadšenější surfery a cestovatele. Nejbližší bankomat je asi 4 hodiny cesty, takže si nezapomeňte přivést peníze v hotovosti.

Puerto Lopéz se nachází na okraji Národního parku Machalilla. Hlavní atrakcí parku je ostrov Isla de la Plata a krásná opuštěná pláž La Playa de los Frailes. Kromě plavání v oceánu se v parku můžete potápět a od června do září pozorovat velryby.

Mezi zahraničními turisty je nepochybně nejpopulárnější městečko Montanita. Nachází se zde desítky diskoték, hostelů restaurací a surfovat se tu dá celý rok. Podle mého názoru vesnička přerostla svou ideální velikost a již nenabízí to, co přitáhlo první cestovale.

Městečko Canoa, řekl bych, je ideální alternativou k málo dostupné vesnici Mompiche a přebujelé Montanitě. Pro delší surfařský pobyt bych doporučil právě toto místo. V Canoe najdete diskotéky, hotely, bary, ale ne tolik zahraničních turistů a vysoké ceny jako v Montanitě.

Ekvádorské pobřeží nabízí samozřejmě mnohem více možností kam se podívat. Pokud máte dost času, doporučil bych vám prozkoumat pláže a vesničky, které žádný turistický průvodce nezmiňuje. Silnice nejsou zrovna nejlepší kvality, a tak se rozhodně vyzbrojte trpělivostí, protože i geograficky blízká místa mohou být časově velmi vzdálená.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.