Týden v Latinské Americe: Povodně v Peru, Demonstrace ve Venezuele, Rozpory v Argentině

Tento týden byl ve znamení silných lijáků v Peru. Politicky napjatá situace pokračovala ve Venezuele. V Argentině se nadále vyhrocoval spor mezi prezidentkou země a šéfem centrální banky. A v Kostarice se přiblížila ke svému závěru prezidentská volební kampaň.

Peru

Zpravodajství z Latinské Ameriky ve světových médiích tento týden dominovaly povodně v Peru. Více než o škodách způsobených Peruáncům se však hovořilo o evakuaci turistů, kteří uvázli u Machu Picchu, jedné z nejnavštěvovanější památek celé Latinské Ameriky. Sesuvy půdy tam přerušily železniční spojení a z oblasti muselo být evakuováno přes 4000 lidí, většinou turistů. Přibližně 1300 z nich musely přepravit vrtulníky. Přestože samotné Machu Picchu je nepoškozené, oprava železnice potrvá týdny. Vláda se obává úbytku zahraničních turistů a připravuje plán rychlé obnovy přístupu k této památce a kampaň na zvýšení domácího cestovního ruchu.

Venezuela

Ve Venezuele se ani tento týden vnitropolitická situace příliš neuklidnila. Na různých místech země probíhaly demonstrace pro a proti vládě, během nichž bylo zraněno několik desítek lidí a zemřeli přinejmenším dva studenti. Důvod k demonstracím nebyl jen jeden: kromě zavření opoziční stanice RCTV jsou lidé také nespokojeni se stavem ekonomiky, bezpečností na ulicích, omezováním dodávek elektřiny a nedostatkem vody. V jednom se svých četných projevů vyzval prezident Chavéz opozici, aby ho odvolala referendem, tak jak to dovoluje ústava, nikoliv uličním převratem. V popředí zájmu byla Venezuela také na mezinárodní scéně a to díky přeletu venezuelského vrtulníku nad kolumbijskou vojenskou základnou. Prezident Uribe řekl, že se nenechá vyprovokovat. Venezuela přelet vrtulníku ale popírá.

Argentina

Argentinou již několikátý týden hýbal rozpor o převod peněz na úhradu státního dluhu, který vede prezidentka Argentiny Fernandézová se šéfem centrální banky Redradem. Šéf banky v pátek rezignoval, ale vláda jeho rezignaci nepřijala a hodlá vyčkat až no rozhodnutí komise Kongresu, která má posoudit, zda odmítnutí přesunout téměř 7 milard dolarů do fondu na úhradu státního dluhu, jak mu nařídila prezidentka, bylo zákonné či nikoliv. Vláda jeho rezignaci nepřijala proto, že ho raději chce propustit. Redrado již funkci od minulé soboty, kdy ho policii nepustila do kanceláře, stejně nevykonává. Otázka převodu rezerv a úhrady státního dluhu se ovšem jen tak nerozhodne. Soud totiž nařídil, že k převodu nyní prezidentka potřebuje souhlas kongresu, ten má ale do března letní prázdniny.

A nyní se v krátkosti podívejme do ostatních zemí Latinské Ameriky. V Hondurasu se ujal funkce nový prezident Pepe Lobo a svržený prezident Zelaya přijal dočasný exil v Dominikánské republice. V Portoriku se doktoři dostali do problémů, poté co se na Facebooku objevili fotky, jak na Haiti pózují se zbraněmi tamních vojáků a kde jeden doktor s úsměvem na tváři amputuje pacientovi nohu. Na Kubě ministr zahraničí prohlásil, že Obama nedělá dostatek pro zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Kuba chce především zrušení blokády a vyjmutí z listu zemí podporujících terorismus. V Brazílii byl hospitalizován prezident Lula kvůli vysokému tlaku a nemohl odjet do Davosu, kde mu na Ekonomickém fóru měli předat cenu za “zlepšení situace ve světě”. V současnosti se prezident prý cítí naprosto zdráv. V Guatemale policie dopadla bývalého prezidenta, když se snažil uniknout do sousedního Belizu. Nyní bude ex-prezident vydán do Spojených států, kde je obviněn z praní vice než 70 milionů dolarů, které tam údajně odvedl ze státní kasy své země. Mexiko tento víkend opět postihla vlna násilí, při kterém bojují o území drogové kartely. Tentokrát je to však smutné v tom, že útočníci si asi spletli cíl a při útoku na párty v hraničním městě Juaréz zemřelo 13 mladých lidí ve věku 15 až 20 let. A v Kostarice, kde se tento týden budou konat prezidentské volby, přesvědčivě vede podle posledních průzkumů představitelka vládní strany Laura Chinchilla. Pravicový kandidát Otto Guevara si sice polepšil z 20 na 30 procent, ale k 45% Chinchillové to má stále daleko. Pokud jeden z kandidátů získá přes 40% nebude se konat druhé kolo. O tom si ale možná povíme příští týden.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.