Týden v Latinské Americe: Spor o Falkandy, brazilská kandidátka na prezidentku

V tomto vydání si povíme o vývoji konfliktu o Falklandy, o možném nástupci brazilského prezidenta Luly a krátce se podíváme i na dění v ostatních zemích Latinské Ameriky.

Argentina

Spor o Falklandy nebo chcete-li Malvíny se opět o něco přiostřil poté, co argentinská prezidentka vydala dekret, který omezuje plavby lodí mezi argentinskou pevninou a Falklandskými ostrovy. Dekret je reakcí na začátek petrolejářských aktivit v oblasti.

Argentina také tento týden hodlá požádat OSN, aby předsedala diskusi o svrchovanosti Malvín. Mezitím argentinská prezidentka na zasedání Skupiny Rio hodlá hledat podporu mezi zeměmi Latinské Ameriky. Prezident Venezuely se již nechal slyšet, že pokud by došlo k válečnému konfliktu, rozhodně by Argentině vojensky pomohl.

Falklandy byly součástí argentinského území do roku 1883 a od té doby jsou trvale okupovány Velkou Británií. V roce 1982 Argentina ostrovy okupovala necelé dva měsíce během války o Falklandy, kterou však nakonec prohrála.

Brazílie

V Brazílii byla Stranou Pracujících prohlášena oficiální prezidentskou kandidátkou Dilma Rousseffová. Současná šéfka brazilského kabinetu Luly da Silvy slíbila pokračovat v současném směřování země, pokud ve volbách 3. října vyhraje. Pokud by Rousseffová zvítězila, stala by se první ženou, která kdy zemi vedla.

Prezident Silva potvrdil, že nemá zájem kandidovat znovu v roce 2014 a zároveň prohlásil, že neexistuje lepší žena, která by mohla vést Brazílii. Kritici namítají, že kandidátka nebyla nikdy zvolena do žádné veřejné funkce. Jejím handicapem je také to, že není -na rozdíl od Luly- příliš charismatická, což v Brazílii může hrát dost významnou roli.

V předvolebních průzkumech veřejného mínění je však momentálně favoritem kandidát opozice guvernér státu Sau Paulo Jose Serra. Na něj Rousseffová ztrácí mezi 5 až 11 procenty. Do voleb ale zbývá dlouhých 7 měsíců.

Ostatní země

A nyní se podívejme, co se stalo v uplynulém týdnu v ostatních zemích Latinské Ameriky. Financial Action Task Force zařadila Ekvádor mezi země, kde se perou peníze. Ekvádorský prezident tvrdí, země je na listu kvůli legitimní spolupráci s Íránem, která se západu nezamlouvá. Ve Venezuele nedávno propuštěný šéf zpravodajství opoziční televize Globovision prohlásil, že za jeho odchodem stojí vysocí vládní funkcionáři.V Chile budoucí prezident jmenoval další členy vlády. Očekávalo se, že mezi vybranými by se mohl objevit i někdo z opozice. To se však nepotvrdilo. V Mexiku, kde od konce roku 2006 díky drogovému násilí zahynulo již přes 15 tisíc lidí, zvýšil prezident vojákům plat o 80 dolarů měsíčně a zdůraznil jejich důležitost v boji s kriminálníky a narkotrafikanty.  Komunistická strana Paraguaye požaduje nalezení více než 100 těl kolegů, kteří zmizeli během diktatury Alfreda Stroessnera v letech 1954 až 1989. V Kostarice Nejvyšší soud potvrdil, že Laura Chinchilla 7. února vyhrála volby s 46.9% hlasů. Honduras, který byl po půl roku v diplomatické izolaci, již údajně obnovil vztahy s 29 zeměmi. A na Kubě obnoví výuku ruštiny, kterou v 90. letech nahradila angličtina a francouzština.

Příště si povíme o událostech tohoto týdne mezi nimiž bude nepochybně dominovat sumit Skupiny Rio v Mexickém Cancúnu.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.