Týden v Latinské Americe: bombový útok FARC, Clintonová v Mexiku

Hlavními událostmi v uplynulém týdnu byl bombový útok FARC v Kolumbii a návštěva Clintonové v Mexiku. Během uplynulých sedmi dnů si také finančně pohoršil brazilský prezident Lula, když dostal již druhou pokutu za předčasnou volební kampaň.

Kolumbie

V Kolumbii se bezpečnostní situace v posledních letech značně stabilizovala. Většina útoků revolučních jednotek FARC byla zaměřena spíše na jednotlivce -například politiky, vojáky a policisty- nikoliv na širokou veřejnost. To, že situace není tak stabilní, jak si mnozí asi přáli se potvrdilo ve středu ráno, když autobomba instalovaná právě FARC zanechala v centru přístavního města Buenaventura 10 mrtvých a 50 zraněných. Útok se uskutečnil den poté, co FARC zapálilo devět kamiónů na silnici mezi tímto přístavem a vnitrozemím.

Buenaventura je hlavní kolumbijský přístav na pacifickém pobřeží, který FARC a narkotrafikanti využívají jako základnu pro pašování drog a zbraní. Navzdory útoku se nezastavila jednání mezi vládou a rebely o propuštění rukojmích a v sobotu byl po více než roce propuštěn první zadržený. Další rukojmí, z nichž někteří jsou v zajetí přes 10 let, by měli být propuštěni v následujících dnech a týdnech.

Mexiko

Po únorové návštěvě Jižní a Střední Ameriky se v uplynulém týdnu americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vypravila do Mexika. Hlavním tématem byla válka proti drogovým kartelům a bezpečnost na mexicko-americké hranici. Během posledních let se situace rapidně zhoršila a během střetů mezi kartely zahynulo již tisíce lidí. Týden před návštěvou byli dokonce zavražděni tři zaměstnaci amerického konzulátu ve městě Juarez. Clintonová a mexická kancléřka Patricia Espinosová potvrdily společnou zodpovědnost za boj proti organizovanému zločinu. Řada zbraní koupených v USA končí v rukou mexických zločinců a hlavním konzumentem drog jsou zase Američané. Ještě před málo lety bilaterárním vztahům dominovala témata obchodu a imigrace. Společný boj proti organizovanému je a zdá se, že ještě nějaký čas bude, hlavním tématem pro obě země.

Brazílie

Brazilský prezident Lula da Silva dostal tento týden již druhou pokutu za předčasnou volební kampaň na podporu Dilmy Rousseffové. Podporu jí nepřímo vyjádřil na odborovém setkání v lednu a to se volebnímu kontrolnímu úřadu nelíbilo. V Brazílii volební kampaň může začít až tři měsíce před volbami, které se letos budou konat 3. října. Nerespektování pravidel volební kampaně zatím Lulu stálo asi 4 tisíce dolarů.

Ostaní země

A nyní krátce z ostatních zemí Latinské Ameriky.

V Miami se do ulic vydalo přes tisíc lidí na podporu kubánského opozičního hnutí Dámy v bílém. Hnutí, složené z manželek a příbuzných politických vězňů, požaduje jejich propuštění již od roku 2003.

V Salvadoru prezident Mauricio Funes jménem státu požádal o odpuštění za vraždu arcibiskupa Romera. Romero měl být údajně zavražděn v roce 1980 na pokyn zakladatele strany Alianza Republicana Nacionalista, která v Hondurasu vládla až do roku 2009.

Ve Washingtonu byl  do funkce generálního tajemníka Organizace amerických států znovu-zvolen José Insulza. Jedním z hlavních cílů ve druhém volebním období je posílení demokracie v regionu.

Ve Venezuele byl při odletu ze země zadržen majitel opoziční televizní stanice Globovision Guillermo Zuloaga za to, že nevhodně kritizoval tamní režim. Zuloaga byl po několika hodinách propuštěn, ale až do ukončení vyšetřování nesmí opustit zemi. Den předtím byl zatčen Oswaldo Paz za to, že v pořadu Globovision prohlásil, že prezident Chavéz je přímo spojen s kolumbijskými FARC, a baskickou ETA, a že Venezule se stala centrem narkotrafikantů.

A v Paříži pořadatelé Rallye Dakar ohlásili, že závod po dvou úspěšných ročnících v Latinské Americe se i v roce 2011 pojede v Chile a Argentině.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.