Týden v Latinské Americe: Chile po zemětřesení a Oscar pro Argentinu

Hlavní pozornost věnoval v uplynulém týdnu svět dění v Chile, které si prožilo první týden po ničivém zemětřesení. V minulém týdnu také americká ministryně zahraničí navštívila Chile a argentinský film získal Oscara.

Chile

Chile si prožilo první týden po zemětřesení. Přestože země je na takovou přírodní katastrofu dobře připravena, během prvních dnů po otřesu neprobíhalo vše hladce. Největším problémem bylo rabování, které začalo krátce po zemětřesení a v některých oblastech trvalo až 36 hodin. Po vyhlášení zákazu vycházení a příchodu armády se situace uklidnila. Mnoho místních obyvatel kritizovalo prezidentku za pomalou reakci, ale řada zahraničních expertů tvrdí, že málokterá země by dokázala dostat situaci tak rychle pod kontrolu. Skutečností je, že vyslat armádu do ulic v Chile nebylo pro prezidentku jednoduché rozhodnutí vzhledem k tomu, že země si prožila téměř 20 let ve vojenské diktatuře generála Pinocheta.

Největší kritiku si ale vysloužilo námořnictvo a to za to, že po zemětřesení neaktivovalo automatické sirény, které by varovaly obyvatelstvo před vlnou tsunami. Kapitáni přístavů sice sirény aktivovali bez pokynů nadřízených, ale až poté co se zdvihlo moře a to již bylo pro mnohé pozdě. V některých oblastech údajně dokonce jezdila policie a uklidňovala lidi, že tsunami nehrozí. Námořnictvo přijalo zodpovědnost za “nejasné varování” a v pátek propustilo šéfa oceánografické služby, který měl varování na starosti.

V druhé půlce týdne se situace stabilizovala a o víkendu někteří lidé vrátili nerabované sporáky, televize a ledničky. Během pořadu “Chile pomáhá Chile” organizátoři chtěli vybrat 30 miliónů dolarů na obnovu. Nakonec se jim podařilo získat téměř dvojnásobek.

Podle prezidentky obnova země potrvá 3 až 4 roky. Podle některých odborníků by ekonomika země mohla růst díky rekonstrukci dokonce rychleji než se předpokládalo, ale ne všichni s tím souhlasí.

Latinská Amerika

Do Latinské Ameriky minulý týden na plánovanou návštěvu zavítala ministrině zahraničí Spojených států Hillary Clintonová. Cestu započala v Uruguayi, kde se funkce ujal bývalý partyzán a dnes umírněný levicový politik José Mujica. Z Uruguaye přeletěla do Buenos Aires, kde se setkala z argentinskou prezidentkou. Prezidentka Fernandézová požádala Clintonovou, aby moderovala rozhovory mezi Argentinou a Velkou Británií o Falklandy. Clintonová to odmítla, ale prohlásila, že by ráda viděla obě země u jednacího stolu. Po Argentině se americká ministryně zahraničí krátce zastavila v Chile, kde diskutovala se současnou prezidentkou i budoucím prezidentem a předala jim satelitní telefony, které jako součást humanitární pomoci na palubě přivezla. V Brazílii Clintonová kritizovala Venezuelu, což se nezdá zrovna moudré, vzhledem k dobrým vztahům mezi Brazílií a Venezuelou. Její cesta pokračovala do Kostariky a Guatemaly, kde se mimo jiné setkala s novým honduraským prezidentem. Spojené státy totiž chtějí, aby země regionu obnovily vztahy s Hondurasem. To ale například pro Brazílii  zatím nepřipadá v úvahu.

Argentina

Filmoví fanoušci v Argentině měli v neděli v noci důvod k radosti. Film “El secreto de sus ojos” (Tajemství v jejich očích) překvapivě získal Oscara za nejlepší zahraniční snímek a stal se tak teprve druhým latinskoamerickým filmem, který toto ocenění získal. První cenu pro Latinskou Ameriku v této kategorie získal argentinský film “La historia oficial” v roce 1986.

Ostatní země

A nyní v krátkosti z ostatních zemí Latinské Ameriky

V mexickém hlavním městě se stovky gayů a lesbiček přišli zaregistrovat na radnice, poté co vstoupil v platnost nový zákon, který v umožňuje sňatky stejného pohlaví.

Guatemale, několik dní po odvolání ministra vnitra kvůli korupci, zatkli také šéfa policie. Ten je spojován s vraždami několika policistů. Ze čtyř policejních šéfů za vlády Alvara Coloma je tento již druhým zatčeným.

Podle Španělska se teroristé ETA ukrývají ve Venezuele. Chavéz to popírá, ale obě země se dohodly na spolupráci v boji proti terorizmu.

A prezident Bolívie Morales daruje půlku svého platu (v přepočtu asi 1000 dolarů) na obnovu Chile a Haiti po zemětřesení.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.