Týden v Latinské Americe: Zemětřesení v Chile, slovní přestřelka Chavéz-Uribe

Zemětřesení v Chile, slovní přestřelka mezi Chavézem a Uribem a svatba Fujimoriho dcery ve věznici. To byly události, které v uplynulém týdnu dominovaly zpravodajství z Latinské Ameriky.

Zemětřesení v Chile

Zemětřesení v Chile

Chile

Nejdůležitější událost týdne se bezpochyby odehrála v Chile. V sobotu kolem půl čtvrté ráno probudilo Chilany zemětřesení o síle 8,8 stupňů Richterovy stupnice. Zemětřesení, s epicentrem jižně od druhého největšího města Chile Concepción, bylo cítit i v sousední Argentině a Peru. Nejvíce škod, podle posledních informací, napáchala vlna tsunami na pobřeží. Otřesy země poškodily mosty, silnice a domy stovky kilometrů od epicentra. Vážně poškozeno bylo i mezinárodní letiště a vládní budovy v hlavním městě Santiagu. Poslední odhad obětí již přerostl číslo 700.

Zemětřesení v regionu jsou poměrně častá. Největší zemětřesení na zemi o síle 9.5 stupňů Richtera bylo zaznamenáno právě zde v roce 1960. V jakékoliv zemi Latinské Ameriky by stejný otřes půdy měl za následek mnohem větší počet obětí. Chile je však nejrozvinutější zemí regionu a na podobnou katastrofu je země poměrně dobře připravena. Kromě relativně vysokých nároků na nové stavby jsou v zemi orgány a procesy, které umožňují zvládnout zemětřesení tohoto rozsahu i bez značné mezinárodní pomoci. To však neznamená, že země se nepotýká s problémy jako rabování a předražování potravin. Je také jasné, že náprava k normálu potrvá řadu měsíců.

Latinská Amerika

V Mexiku se začátkem týdne sešli zástupci zemí Latinské Ameriky a Karibiku na sumitu Skupiny Rio. Zpravodajsky nejvděčnější byla asi slovní přestřelka mezi prezidenty Kolumbie a Venezuely, při které Chavéz poslal Uribeho k ďáblu. Spor museli nakonec uklidňovat prezidenti Kuby a Mexika. Výsledek tohoto konfliktu by ale nakonec mohl být pozitivní. Skupina přátel obou prezidentů se má totiž snažit najít řešení problémů mezi oběma zeměmi, které se táhnou již řadu let. Důležitějším závěrem sumitu je však to, že země Latinské Ameriky a Karibiku se dohodly na založení společné organizace, která nezahrnuje USA a Kanadu. Tato organizace by měla fungovat od roku 2011. Zda v budoucnu nahradí Organizaci amerických států nebo ji bude doplňovat zatím není úplně jasné.

Ostatní země

A nyní krátce z ostatních zemí Latinské Ameriky

V Kolumbii po měsících spekulací Nejvyšší soud rozhodl, že prezident Uribe nemůže být zvolen po třetí v řadě. Země by tak od letošního srpna měla mít nového prezidenta. Než se tak však stane, čeká zemi tvrdá volební kampaň. Zatím se favorizuje Uribeho bývalý ministr obrany Juan Santos.

Venezuela kritizovala report Organizace amerických států, který tvrdí, že přes řadu pokroků jsou ve Venezuele hrubě porušována lidská práva.

Dle OSN produkce kokainu v Latinské Americe klesla o 15% a to hlavně zásluhou Kolumbie, tam se snížila o 28%. Produkce naopak stoupla v Bolívii a Peru. Peru je údajně na cestě předčit Kolumbii a stát se v nejbližších letech největším producentem této drogy.

Na Kubě zemřel politický vězeň Orlando Zapata po 85 dnech hladovky. Pro zahraniční média Raúl Castro vyjádřil lítost, ale domácí média o smrti disidenta neinformovala. Na protest proti Zapatově smrti zahájilo hladovku dalších pět politických vězňů.

Na hranici mezi Mexikem a USA se opět o něco zhoršila bezpečnostní situace. Přestřelky na hranici se staly denní událostí a americké ministerstvo zahraničí vydalo doporučení vyhnout se městu Nuevo Laredo a zároveň zavřelo konzulát ve městě Reinosa.

V Peru vláda povolila, aby se uvězněný exprezident Fujimori účastnil svatby své dcery. Svatba se konala o víkendu v kapli věznice a povolení se mnoha Peruáncům nelíbilo. Fujimorimu je 71 roků a ve vězení by měl být dalších 25 let.

A to je pro tento týden vše. Příště bychom si měli povědět o návštěvě Hilary Clintonové v Jižní Americe, která začne dnes v Uruguayi. Na slyšenou se těší Ondřej Juřík.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.