Zimní olympionici z Latinské Ameriky ve Vancouveru

Zimní olympionici z Latinské Ameriky ve Vancouveru

Sportovců v zimních disciplinách z Latinské Ameriky je pravidelně málo. O to zajímavější však jsou mnohdy jejich příběhy. Letošních zimních her ve Vancouveru s účastnili sportovci z Argentiny, Chile, Brazílie, Peru, Mexika a Kolumbie. Nepřekvapí, že medaili si neodvezl ani jediný sportovec z Latinské Ameriky. Přesto stojí za to podívat se, jakým zimním sportům se Latinoameričané věnují a představit si některé jejich sportovce.

Zimní lyžařské sporty jsou trochu populární pouze v Chile a Argentině a to hlavně mezi bohatšími lidmi. Zbytek kontinentu bílou zimu nezná a sníh se nachází maximálně na několika málo dostupných ledovcích Andského pohoří, které ještě ke všemu v posledních letech rychle tají. Sporty na ledě by se teoreticky daly provozovat teoreticky v každé zemi Latinské Ameriky, ale ledové arény a určitou (rozhodně ne Olympijskou) úroveň má pouze hokej v Mexiku a několik klubů je také v Argentině. Není tedy divu, že za těchto podmínek je zimní olympiáda na okraji zájmu veřejnosti a například televizní přenosy najdete maximálně na druhém programu latinské ESPN nebo pozdě v noci (ne kvůli časovému posunu) na otevřených kanálech. V letošním roce se poprvé zimních her účastnili sportovci zastupující Peru a Kolumbie, takže se hry dostaly jeden občas i na přední stránky novin.

Peru

Peru mělo na Olympiádě tři sportovce sourozence Reyesovy a běžce na lyžích Roberta Carcelena.

Sourozenci Manfred Oettl Reyes (ZOH 2010 profil) a Ornella Oettl Reyes (ZOH 2010 profil) soutěžili ve slalomu a obřím slalomu. Oba se narodili v Německu a peruánské občanství mají díky své matce. V Peru byli pouze jednou. Manfred slalom nedokončil a v obřím slalomu se umístil na 76. z 89 míst. Jeho sestra Ornella skončila ve slalomu 57. ze 70 a v obřím slalomu dojela osmá od konce.

Roberto Carcelen (ZOH 2010 Profil) reprezentoval Peru v běhu na patnáct kilometrů. Tento 38-letý běžecký průvodce po Machu Pichu a konzultant Microsoftu se začal lyžování věnovat teprve před čtyřmi lety. Protože Peru nemá lyžařské trati, trénoval většinou na kolečkových lyžích a v posledním roce na sněhu v okolí Seattlu. V olympijském závodě skončil na předposledním místě. Na vítěze mu scházelo přes 12 minut.

Kolumbie

Jedinou členkou kolumbijského sjezdařského týmu a zároveň jedinou sportovkyní reprezentující Kolumbii na hrách byla Cyntia Denzlerová (ZOH 2010 profil). Narodila se švýcarským rodičům ve Spojených státech a občanství Kolumbie má díky tomu, že tam její otec v roce 2000 založil textilní továrnu, díky čemuž se mohla i ona stát Kolumbijkou. Ve slalomu dojela osmá od konce a obřím slalom nedokončila.

Mexiko

Mexiko reprezentoval tento rok již legendární rakouský princ Hubertus von Hohenlohe (ZOH 2010 Profil), který se účastnil již pátých zimních her. Tento nadšenec má mexické občanství díky tomu, že se tam narodil v době, kdy jeho otec pracoval v zemi pro Volkswagen. První hry, kterých se Hubertus účastnil se konaly v roce 1984 v jugoslávském Sarajevu. Aby se her mohl účastnit založil v roce 1981 Mexickou lyžařskou federaci. Na hrách ve Vancouveru byl ve věku 51 let nejstarším sportovcem a údajně to byla jeho poslední účast na hrách. Ve slalomu skončil třetí od konce a v obřím slalomu mu medaile poražených těsně unikla, jelikož skončil na čtvrtém místě odzadu. Pokud vás neoslnil jeho výsledek, možná vás zaujme kalendář obnažených a lyžařek, který fotí.

Brazílie

Brazílie žádným nováčkem na zimních hrách není. Pravidelně se jich účastní již od roku 1992. Přestože na medaili šanci neměla, naděje byla, že aspoň ve snowboardkrosu by se jejich reprezentantka mohla umístit do první desítky. Kromě snowboarkrosu vyslala země i dva běžce na lyžích a dva sjezdaře.

Jaqueline Mourao (ZOH 2010 profil) se již účastnila her v Turíně, ale také reprezentovala Brazílii v závodě horských kol na hrách v Athénách a Pekingu. V běhu na 10 km volnou technikou skončila na 67. místě se ztrátou 5 minut na vítězku. Lépe se nedařilo ani jejímu kolegovi Leandru Ribelovi (ZOH 2010 profil). Ten na 15 kilometrové trati skončil pátý od konce.

Ve sjezdu reprezentovali Brazílii Jhonatan Longhi (ZOH 2010 profil) a Maya Harrisonová (ZOH 2010 Profil). Longhi se narodil ve státě Sao Paulo, ale dnes žije v Itálii, kde byl adoptován italskými rodiči. Podobný příběh má i Harrisonová. Ta se narodila v Brazíli, kde jí adoptoval švýcarský pár. Když jí byl jeden rok, odstěhovali se do Švýcarska, kde nyní žije. Longhi dojel v obřím slalomu na 59. místě z 89 a  Harrisonová dokončila slalom šestá od konce.

Lepší umístění na hrách se čekalo od Isabel Clark Ribeirové (ZOH 2010 profil), která na hrách před čtyřmi lety vybojovala ve snowboardkrosu 9. místo. Letos se jí tolik nedařilo a umístila se na 19. místě.

Chile

Přestože Chile má řadu lyžařských resortů a jedny z nejlepších sněhových podmínek, na olympiádě zemi reprezentovali pouze tři sjezdaři. Na medaili neměli, ale očekávalo se, že někdo z nich by se mohl umístit alespoň do první dvacítky.

Noelle Barahonaová (ZOH 2010 Profil), která na hrách v Turíně byla v patnácti letech nejmladší sportovkyní, se tentokrát nejlépe umístila ve sjezdu a to na 28. místě. Maui Gayme (ZOH 2010 Profil) si v Super-G dojel pro 42. místo. A Jorge Mandru (ZOH 2010 Profil) ze tří závodů dojel pouze obří slalom, ve kterém se umístil na 52. místě.

Argentina

Argentina vyslala na olympiádu 7 sportovců. To v porovnání s 20, kteří se účastnili her v Albertville není mnoho.

Carlos Lannes (ZOH 2010 profil) Argentinec, který ale žije již nějaký čas ve španělských Pyrenejích v závodu 15 km volnou technikou obsadil 82. místo z 95 se ztrátou téměř 8 minut. Rubén González (ZOH 2010 Profil), 47-letý bobista, dojel na posledním místě. Ze tří sourozenců Birknerových, pocházejících z lyžařského městečka Bariloche, se nejlépe umístil na 26. nejstarší Cristian (ZOH 2010 Profil). Dalším sjezdařům reprezentujícím Argentinu učiteli lyžování Agustin Torres (ZOH 2010 profil) ani v Itálii narozené Nicol Gastaldiové (ZOH 2010 profil) se příliš nedařilo a skončili v druhé půlce výsledkové listiny.

Přestože Chile a Argentina mají podmínky pro zimní sporty, sponzoři ani vláda tyto sporty nepodporují. Dokud se tento přístup nezmění, budou sportovci z Latinské Ameriky na posledních příčkách. O to víc bychom měli obdivovat ty sportovce, kteří tyto země reprezentují, především ty, co v zemi opravdu žijí a nevyužívají pouze jejího občanství ke kvalifikaci na hry.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.