Arcibiskup Óscar Romero – ochránce chudých

Arcibiskup Óscar Romero – ochránce chudých

Arcibiskup Óscar Romero je jednou z nejvýznačnějších osobností Latinské Ameriky 20. století. V březnu tohoto roku uplynulo 30. let od jeho brutálního zavraždění.

Romero se narodil v Salvadoru v roce 1917 do rodiny poštovního zaměstnance.  Od dětství byl zamlklý a poměrně křehký. Vystudoval teologii v Salvadoru a ve studiu pokračoval ve Vatikánu, kde byl v roce 1942 ustanoven katolickým knězem. Itálii opouští v roce 1943 a následujících dvacet let je farním knězem. V 60. letech se stává sekretářem Salvádorské konference biskupů a v roce 1975 je jmenován biskupem. Dva roky později ho Pavel II jmenuje, k značnému překvapení mnohých, arcibiskupem.

Arcibiskup Oscar Romero

Arcibiskup Oscar Romero

Zatímco jmenování se nezamlouvalo levicovým farářům, vláda byla s jeho jmenováním spokojena. Očekávalo se, že do politiky se tento mlčenlivý knihomol příliš plést nebude. Několik měsíců po jmenování Romera do funkce arcibiskupa je však brutálně zavražděn jeho přítel levicový farář Rutilio Grande. Po jeho smrti arcibiskup, i přes odpor některých biskupů, ruší nedělní mši v celé zemi a nahrazuje je jedinou mší v San Salvádoru, kde žádá konec násilí v zemi.

Během následujících tří let stále více vystupuje na podporu chudých, proti sociální nespravedlnosti, vraždám a mučení ve věznicích. Jeho rádiová kázání jsou v zemi, kde tisk je tvrdě cenzurován, poslouchána ve všech vrstvách společnosti. Na začátku roku 1980 posílá dopis prezidentu Spojených států Carterovi, kde žádá, aby USA vojensky nepodporovali vládnoucí vojenskou juntu a neposílali do země více zbraní.  V neděli 23. března 1980 v rádiu pronáší tato slova:

“Chtěl bych oslovit příslušníky v ozbrojených složkách. Konkrétně ty, co jsou v národní gardě, policii, kasárnách: Tito bratři, kteří jsou součástí našeho národa vraždí vesničany, ale před rozkazem vraždit, který dá jiný člověk musí převládnout božský zákon, který říká: “Nezabiješ”. Žádný voják není povinen poslechnout rozkaz, který jde proti bohu. Nemorální zákon nemusí poslechnout nikdo.”

Následující den je Óscar Romero zastřelen jednou střelou do srdce, když slouží mši. Jeho pohřbu se zúčastnil 250 tisíc lidí. USA nakonec vojenskou “pomoc” Salvadoru neomezí a během domácího konfliktu, který skončí až v roce 1992 zahyne přes 70 tisíc lidí.

V roce 1992 je vyhlášena v souladu s mírovou dohodou amnestie, a tak jediné vyšetřování atentátu provádí OSN a soud v americkém Fresnu, kam se mezi tím jeden atentátník přestěhuje. Z těchto vyšetřování víme, že vraždu nařídil Roberto D’Aubuisson, zakladatel konzervativní strany ARENA, která zemi vládla až do roku 2009. Kromě něj se na vraždě měli podílet také důležití salvadorští podnikatelé. Od roku 1997, kdy byl Romero prohlášen za služebníka Božího, probíhá ve Vatikánu proces jeho svatořečení.

Film o jeho životě můžete vidět (nelegálně?) po 10 minutových kouscích na YouTube:

Odkazy:
Časopis Bratrstvo
Deník Referendum
Britské Listy
Wikipedia: česky, španělsky, anglicky
BBC

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.