Jihoamerické hry – malá olympiáda Jižní Ameriky

Jihoamerické hry Medellín 2010

Jihoamerické hry Medellín 2010

Jihoamerické hry tento týden skončily v kolumbijském městě Medellín. Na hrách se každé čtyři roky střetává několik tisíc atletů všech zemí kontinentu.

Jihoamerické hry (španělsky Juegos Suramericanos nebo portugalsky Jogos Sul-Americanos) se konají podobně jako olympijské hry každé čtyři roky. Hry se pořádají od roku 1978 a dnes jsou, stejně jako třeba Panamerické nebo Středoamerické a karibské hry, jednou z největších sportovních událostí kontinentu (samozřejmě nepočítáme-li nadregionální sportovní události fotbal).

První Jihoamerické hry se konaly v Bolívijském La Pazu v roce 1978 a účastnilo se jich 480 atletů z 8 zemí. Letošních her se účastnilo přes 3,5 tisíce sportovců ze všech zemí kontinentu a nechyběla navíc ani sportovci Panamy a Nizozemských Antil.

Pořádání her se v historii neobešlo bez problémů. Sedmé hry v roce 2002 byly přiděleny argentinské Cordobě, ale byly přesunuty do kolumbijské Bogoty, kvůli ekonomické krizi, kterou v té době prožívala Argentina. Necelý měsíc před zahájením byly hry Bogotě odebrány kvůli bezpečností situaci v zemi. Aby hry nemusely být zrušeny, zhostila se jejich pořádání na podzim téhož roku Brazílie. Ani následující hry v roce 2006 se nekonaly tam, jak se původně předpokládalo. Bolivijský La Paz prožíval v roce 2005 nestabilní situaci, a tak byly hry přesunuty do hlavního města Argentiny Buenos Aires.

Letošní IX. hry Medellín 2010 se konaly od 19. do 30. března v kolumbijském městě Medellín, který ještě před několika lety ovládalo násilí a drogové gangy. Situace ve městě se však v posdleních letech velmi změnila, a tak není velkým překvapením, že podle řady funkcionářů se hry pravděpodobně zařadí mezi jedny z nejlépe zorganizovaných. Hostitelská země Kolumbie na ně bude také jistě dlouho vzpomínat mimo jiné i proto, že se jí vůbec poprvé v historii podařilo získat nejvíce medailí.

Co se sportovních rekordů týče, těch – jak je zatím tradicí –  příliš nepadlo. Výjimkou byl například světový rekord Kolumbijky Jercy Puellové v rychlobruslení na 300m. Je však pravděpodobné, že v budoucnosti, s tím jak zájem o sport v Latinské Americe poroste, bude padat na hrách více rekordů. Minimálně sportovci v Medellínu mají nyní k dispozici sportoviště, jejichž modernizace stála přes 15 miliónů dolarů.

Dalšími sportovními hrami v Latinské Americe budou Středoamerické a karibské hry na přelomu července a srpna tohoto roku. Následující Jihoamerické hry se mají uskutečnit v Santiagu de Chile v roce 2014, pokud si to země po zemětřesení bude moci dovolit.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.