Týden v Latinské Americe: rukojmí v Kolumbii, Chevron vs. Ekvádor

Týden v Latinské Americe: rukojmí v Kolumbii, Chevron vs. Ekvádor

Osvobození rukojmích FARC v Kolumbii, arbitráž Chevronu proti Ekvádoru a návštěva Putina ve Venezuele to byly některé z hlavních událostí v Latinské Americe v uplynulém týdnu.

Kolumbie

Z rukou kolumbijských rebelů FARC byl v úterý propuštěn nejdéle držený a po Ingrid Betancourt nejznámější rukojmí Pablo Moncayo. Četaře Moncaya, který dvanáct let strávil v kolumbijské džungli, v prvních minutách na svobodě nejvíce šokoval technický pokrok.

Osvobozovací operace neproběhla bez komplikací. Podle protokolu nemělo být osvobozování filmováno, ale již několik minut po osvobození levicová televize Telesur vysílala záběry z předávání rukojmích. To sice rozčílilo některé vládní představitele, ale ti asi nejsou těmi, kdo by měl toto kritizovat. Stačí připomenout, že kolumbijská armáda například v roce 2008 při osvobozování rukojmích  neoprávněně použila insignie Mezinárodního červeného kříže.

Den po osvobození Moncaya předali rebelové FARC ostatky Juliana Guevary, který zemřel po osmi letech zajetí v roce 2006. Tím je ale podle rebelů jednostranné osvobozování u konce a další zajatci budou propuštěni pouze výměnou za propuštění jejich uvězněných spolubojovníků. O tom kolik rukojmích FARC má se údaje rozcházejí. Jsou jich minimálně desítky a možná až k tisícovce.

Ekvádor

Chevron částečně vyhrál tři roky se táhnoucí arbitráž s Ekvádorem. V úterý arbitrážní panel rozhodl, že ekvádorské soudy porušily mezinárodní úmluvy tím, že protahovaly rozhodnutí ve sporech mezi Chevronem a Ekvádorskou vládou. Ekvádor má nyní zaplatit Chevronu 700 miliónů dolarů. Prezident Correa o víkendu prohlásil, že udělá vše proto, aby výsledek arbitráže byl anulován. Podle něj se Chevron snaží zdiskreditovat ekvádorský stát, protože se bojí výsledku další arbitráže, v té obyvatele Amazonu žádají od Chevronu náhradu za ekologické škody ve výši 27 miliard dolarů. Tento spor se táhne již 17 let a nic nenasvědčuje tomu, že by brzy skončil.

A nyní krátce z dalších zemí Latinské Ameriky

Peru po třech měsících pro turisty opět otevřelo Machu Picchu. Poškozená trať z Cusca k nejnavštěvovanější památce Jižní Ameriky sice není opravená kompletně, ale kombinací autobus – vlak se tam již dá dojet.

V Mexiku armáda oznámila, že se začne stahovat z hraničního města Juaréz. Jejím úkolem bylo zvýšit bezpečnost ve městě, ale podle mnohých kritiků se situace ještě zhoršila.

Na návštěvě Venezuely ruský premiér Putin a prezident Chavéz podepsali 35 dohod týkajících se především energetiky, zemědelství a školství. Hlavním závazkem Ruska je investice ve výši 20 miliard do těžby ropy v následujících čtyřiceti letech.

Na Kubě se k hladovce Guillerma Fariñasa přidali další dva disidenti. Fariñas začal protest poté, co zemřel Orlando Zapata po 85-denní hladovce. Fariñas již ztratil 13 kilo a je údajně ve špatném stavu. Odmítl, ale aby ho přesunuli do nemocnice ve Španělsku. Gernerální tajemník Organizace amerických států požádal Kubu, aby tuto situaci vyřešila. Raul Castro na sjezdu mladých komunistů prohlásil, že se západem vydírat nenechá.

V Brazílli Lula da Silva představil pokračování investičního plánu známého jako PAC, který by od roku 2011 měl být  pod kontrolou jeho nástupkyně Dilmy Rousseffová. Investiční plán ve výši téměr jedné miliardy dolarů by měl Brazílii zaručit roční růst ekonomiky o 5.5%. Plán je od svého vzniku kritizován opozicí jako propaganda, který má sloužit právě k tomu, aby v prezidentských volbách zvítězila Lulou podporovaná kandidátka.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.