Carlos Slim nejbohatší muž světa z Mexika

Carlos Slim Helú je mexický podnikatel, který se v roce 2010 podle magazínu Forbes stal nejbohatším mužem světa. Jeho portfoliu vévodí dvě obří telekomunikační společnosti Telmex a America Móvil. Jeho jmění představuje přibližně 5% hrubého domácího produktu jeho země. V Mexiku je takřka nemožné, abyste se denně alespoň několikrát nedostali do styku s produkty a službami firem ve kterých má podíl.

Carlos, nejmladší ze šesti sourozenců, se narodil v lednu 1940 v hlavním městě Mexika rodičům s libanonskými kořeny. Jeho otec Julián přišel do Mexika bez znalosti Španělštiny ve 14 letech. Podařilo se mu vybudovat úspěšný obchod a vlastnil řadu nemovitostí v centru hlavního města. Julián od raného mládí učil své děti hospodařit s penězi. Všichni jeho potomci si vedli knihu s příjmy a výdaji, kterou jim otec týdně kontroloval. První investicí Carlose Slima byla koupě akcií Mexické národní banky ve 12 letech. Jeho otec Julián zemřel náhle v roce 1953 a rodině zanechal jmění ve výši desítek miliónů dolarů.

Carlos Slim nejbohatší muž světa v roce 2010

Carlos Slim nejbohatší muž světa v roce 2010

Carlos Slim vystudoval stavební inženýrství na mexické univerzitě UNAM. V roce 1966 založil finanční skupinu Carso, která dodnes zastřešuje všechny jeho aktivity. Jméno společnosti vzniklo spojením prvních tří písmen jeho jména a prvních dvou písmen jména jeho manželky Soumayi se kterou se oženil koncem roku 1966.

Skupina Carso od počátku orientovala na zakládání, nákup a rozvoj firem v mnoha rozličných oborech. Kritickým rokem pro rozvoj společnosti byla finanční krize, která postihla Mexiko v roce 1982. Během krize a v následujících letech investovala Slimova skupina do řady firem. Podařilo se jim tak získat mimo jiné tabákovou firmu Citagam, jejíž příjmy dovolily nákup desítek dalších firem od chemiček až po hotely.

Dalším významným krokem pro skupinu Carso byla privatizace mexického telefonické společnosti Telmex v roce 1990. Slim se ve veřejné soutěži spojil s France Telecom a Southwestern Bell a jejich konsorcium získalo v Telmexu kontrolní podíl. V následujících letech byl Telmex zmodernizován a dodnes ovládá téměř 90 procent mexického trhu pevných linek. Na trh mobilní komunikace vstoupil Slim společností Telcel, která je dnes největším mobilním operátorem v Mexiku. V roce 2000 vzniká America Movil, původně část Telmexu, která se stane největším konkurentem španělské Telefonicy a čtvrtým největším mobilním operátorem na světě (má síť ve většině zemí Severní a Jižní Ameriky). America Movil přeroste Telmex a v lednu 2010 nabízí odkoupení Telmexu za 21 miliard dolarů.

V roce 2008 Slim koupil šesti procentní podíl v deníku New York Times a v roce 2009 půjčil deníku 250 miliónů dolarů, jejíž nesplacení by mohlo jeho podíl navýšit na 17% a udělat z něj majoritního vlastníka deníku. Zatímco řada lidí vnímá investici jako koupi akcií papírového deníku, on ji vnímá investici do továrny na výrobu zpráv, které se mohou šířit jakýmkoliv moderním médiem.

Neziskové organizace, které založil, mají v současnosti hodnotu asi 4 miliardy dolarů, ale Slim se zavázal zvýšit jejich jmění na 10 miliard dolarů. První fundaci založil v roce 1986. Prioritou jeho neziskových organizací, je jich více než desítka, jsou témata jako chudoba, vzdělání, ochrana přírody a zdraví a sport a v Latinské Americe. Jedna z jeho fundací se významně podílela na revitalizaci historického centra hlavního mexického města, další provozuje muzeum Soumayo jehož cílem je přiblížit umění lidem, kteří si nemohou dovolit cestu do Evropy nebo některého z vyhlášených muzeí v USA.

Carlos Slim je vášnivý fanoušek baseballu, fotbalového týmu Pumas UNAM a sběratel umění. S manželkou Soumayou, která zemřela v roce 1999, měli šest dětí, z nichž většina řídí některou z jeho firem.

Videa:

Přednáška Carlose Slima na univerzitě George Washingtona

Konverzace Carlose Slima se šéfem Googlu Erickem Schmidtem

Odkazy:
Oficiální životopis
Profil magazínu Forbes

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.