Iniciativa Mérida: ambiciozní plán boje proti drogovým kartelům v Mexiku

Iniciativa Mérida: ambiciozní plán boje proti drogovým kartelům v Mexiku

Od roku 2008 se na boji proti organizovanému zločinu podílí americká vláda Iniciativou Merida. Cílem iniciativy je postavit se úspěšně do cesty pašování drog a mezinárodního organizovaného zločinu na hranici mezi Spojenými státy a Mexikem. V tomto článku si krátce Iniciativu Merida představíme.

Stojí za to nejprve v krátkosti vysvětlit, jak funguje organizovaný zločin mezi Spojenými státy a Mexikem. Cesta trestné činnosti není jednosměrná a neovlivňuje pouze Mexiko.

Drogy, které do Spojených států pašují mexické kartely pocházejí buďto přímo z Mexika (marihuana, methamphetamine, heroin) nebo ze zemí Jižní Ameriky (kokain). Po překročení hranice kartely drogu převážejí do distribučních center a odtud ji ve většině případů přebírají pouliční gangy (Latin Kings, MS-13 atd.), které mají na starost její prodej koncovým uživatelům.

V obráceném směru, tedy ze Spojených států do Mexika, se pašují zbraně a peníze. Zatímco Mexiko má poměrně přísné zákony o držení a prodeji zbraní, v USA lze pořídit zbraně a neomezené množství munice vcelku jednoduše. Většina zbraní kartelů je tedy legálně pořízena ve Spojených státech a poté nelegálně propašována do Mexika. Vzhledem k přísným bankovním zákonům, které Spojené státy přijaly po 11. září 2001, je nyní nutno pašovat do Mexika i dolary z příjmu drog (asi 18 miliard dolarů ročně), které se poté perou v Mexiku.

V roce 2007 se Spojené státy s Mexikem dohodly na tom, že budou válku, kterou mexický prezident v roce 2006 drogovým kartelům vyhlásil, podporovat částkou 1,6 miliardy po dobu následujících tří let. Většina financí ($400-$450 miliónů ročně) je určena Mexiku, ale stranou nejsou ani země Střední Ameriky a Karibiku ($65-$110 miliónů ročně), které drogový problém také sužuje.

Peníze z plánu jsou určeny na nákup techniky pro boj se zločinem od vrtulníků po vysílačky (nikoliv však zbraní), trénink policistů a školení justičních pracovníků. V rámci iniciativy byl uveden do provozu také systém pro vystopování místa pořízení zbraní užitých při výkonu trestné činnosti.

Výsledky iniciativy jsou přinejmenším sporné. Byla sice dopadena řada narkotrafikantů a zabavena řada zbraní, ale drogové násilný si za poslední 3 roky vyžádalo přes 20000 tisíc životů. Mexiko prožívá jedno z nejméně bezpečných období své historie a podle řady odborníků je jediným skutečným řešením legalizace drog.

Odkazy:
Bakalářká práce Kláry Vybíhalové: Současná bezpečnostní politika USA v Mexiku – Iniciativa Mérida
Zpráva o mexických kartelech pro americký Kongres
Stránka amerického ministerstva zahraničí k Iniciativě Mérida

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.