Kolumbie má před sebou nejzajímavější prezidentskou volbu novodobé historie

Kolumbie má před sebou nejzajímavější prezidentskou volbu novodobé historie

V neděli se bude v Kolumbii konat první kolo prezidentských voleb. Bezpečnostní opatření jsou mimořádná. Na bezpečnost bude dohlížet 350 tisíc příslušníků ozbrojených sil a pozemní hranice bude po dobu voleb kompletně uzavřena.

Kolumbie má před sebou bezpochyby jednu z nejzajímavějších prezidentských voleb novodobé historie. V únoru, po měsících spekulací, Ústavní soud rozhodl, že současný president Alvaro Uribe již nemůže potřetí v řadě kandidovat na funkci prezidenta. Kdyby se byl býval znovu o přízeň voličů ucházel, bylo téměř jisté, že bude znovu zvolen. Od nástupu Uribeho do prezidentské funkce v roce 2002 se snížilo pouliční násilí,  únosy již nejsou na denním pořádku, revoluční jednotky FARC byly vytlačeny mimo obydlené oblasti a po zemi se dá opět bezpečně cestovat. Jeho vláda je však také obviňována z hrubého porušování lidských práv a nedodržování zákonů. I přesto se Uribe stále těší 70% procentní popularitě.

Antanas Mockus (vlevo) a Juan Manuel Santos

Antanas Mockus (vlevo) a Juan Manuel Santos

Podpora, kterou má Uribe, se však kompletně nepřenesla na jeho nástupce a bývalého ministra vnitra Juana Manuela Santose, který usiluje o prezidentský úřad spolu s dalšími osmi kandidáty. V březnu se zdálo, že favority volebního klání budou Santos a kandidátka Konzervativní strany Noemi Sanin. V dubnu se ale kandidát Strany zelených, bývalý primátor Bogoty, Antanas Mockus spojil s se starostou druhého největšího města a zemí se začala šířit takzvaná “Zelená vlna”, která by se dala srovnat třeba s Obamamánií ve Spojených státech.

Zatímco Santos představuje pokračování Uribeho politiky tvrdé ruky, Mockus, profesor filosofie, je nekonvenční politik, který vidí prioritu ve vzdělání a chce kolumbijskou politiku vyčistit. Symbolem Mockusovy kampaně je obyčejná tužka, nástrojem kampaně Facebook a jeho stoupenci jsou především mladí lidé. Podle průzkumů volebních preferencí se Mockus a Santos střídají ve vedení s přibližně 30 procenty hlasů.

K vítězství v prvním kole je ale potřeba více než 50 procent. Do druhého kola, které je naplánováno na 20. června, postupují dva nejsilnější kandidáti. Málokdo pochybuje o tom, že v druhém kole se setká pravě Mockus a Santos. Jsou však i ti co tvrdí, že kampaň se rozhodne již v prvním kole tuto neděli.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.