Mercosur: Společný trh Jihu

Mercosur: Společný trh Jihu

Mercosur je, i přes svou nedokonalost a nekompletnost, považován za dosud nejúspěšnější integrační uskupení v Latinské Americe. Jeho členy jsou Argentina, Brazílie, Uruguay, Paraguay a o vstup se uchází také Venezuela a Bolívie. Pokud započteme Venezuelu, kterou od vstupu dělí pouze hlasovaní v paraguayském parlamentu, má blok přes 270 miliónů obyvatel a hrubý domácí produkt ve výši 2,4 biliony dolarů.

Mercosur (Mercado Común del Sur), česky tedy Společný trh Jihu, vznikl Smlouvou z Asunciónu v roce 1991, kterou uzavřely Argentina, Brazílie Paraguay a Uruguay. Integrační proces čtyř sousedních zemí navázal na integraci, kterou v osmdesátých letech započali dávní rivalové Brazílie a Argentina. Mercosur si dal za cíl vytvořit nejprve zónu volného obchodu, později celní unii a nakonec, jak název sdružení napovídá, společný trh.

Na členství čeká Venezuela, její členství však musí schválit ještě paraguayský Senát. Paraguajští zákonodárci jsou však proti přijetí Venezuely kvůli tomu, že jsou tam porušována lidská práva. O členství se uchází také Bolívie, ale ta se členem stát nemůže až do doby, než opustí Andskou komunitu nebo se současní členové Mercosuru dohodnou na výjimce. Členství Bolívie a Venezuely je pro Mercosur důležité proto, že obě země mají významné zásob ropy (Venezuela) a plynu (Bolívie). V současné době mají obě země status přidruženého člena, podobně jako Chile, Peru, Ekvádor a Kolumbie.

Členové Mercosuru nemohou sami vyjednávat bilaterální dohody o volném obchodu. Proto se například Spojené státy nestaví ke sdružení zrovna pozitivně. USA by daly přednost tomu, kdyby mohly uzavřít dohodu o volném obchodu s každou zemí zvlášť. Přestože Evropská unie Mercosur podporuje a je jeho největším obchodním partnerem, nepodařilo se dosud uzavřít dohodu o volném obchodu. V Evropě jsou proti zemědělci, kteří se bojí přílivu levného masa a drůbeže.

V současnosti lze Mercosur považovat za nekompletní o neúplnou celní unii. Mnohá odvětví, například automobilový a cukrářský průmysl, nemají kompletně odstraněna cla. Členství a budoucnost Mercosuru se stalo jedním z témat brazilské prezidentské kampaně v roce 2010. Zatímco pravicový kandidát José Serra by chtěl Mercosur reformovat, levicová kandidátka Dilma Rousseffová by sdružení nechala fungovat v jeho současné podobě.

Další informace o Mercosuru:
Mercosur: vliv integračního uskupení na rozvoj latinskoamerického regionu (Bakalářská práce)
Analýza americké Rady pro zahraniční vztahy
Profil Mercosuru na BBC

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.