Překvapivá Kolumbie: Salento a údolí Cocora

Překvapivá Kolumbie: Salento a údolí Cocora

Městečko Salento a údolí Cocora, se nachází v kávovém regionu přibližně 8 hodin cesty z hlavního města Kolumbie Bogoty. Kromě exkurze kávové plantáže zde můžete vychutnat výlety do přírody na koni, pěšky nebo na horském kole. Kromě čerstvě sklizené a upražené kávy je místní specialitou také pstruh.

Salento je výborným místem, kde se na několik dnů ubytovat. Na výběr je řada hotelů a hostelů přímo v městečku nebo trochu odlehlý, ale stále dostupný a mezi batůžkáři populární Plantation House (180 – 320Kč/noc). Městečko má několik restaurací, kde ve většině podává jako specialita pstruh z okolních sádek. Během svátků a o víkendech je město plné kolumbijských turistů a pomalu přibývá i turistů zahraničních. O víkendu se několik místních barů promění v taneční parket a je to jedno z míst, kde se můžete snadno seznámit s kolumbijskými výletníky.

Údolí Cocora

Kávová plantáž

Pobyt v Salentu by nebyl kompletní bez návštěvy kávové plantáže

Nádherné údolí Cocora se nachází od Salenta asi hodinu cesty sdíleným Jeepem (30 Kč). Jeepy odjíždějí z náměstí vždy když se zaplní. Na začátku okruhu si můžete pronajmout koně s průvodcem, pokud vám nezamlouvá představa 3-5 hodinového pochodu. Na místě jsou také průvodci, kteří vás za poplatek rádi okruhem provedou, ale jakmile se doptáte, kde stezka začíná, je celkem jasné kudy okruh vede. První část stezky váz zavede nejprve podél sádek dolů k potoku a podle něj pak během dvou hodin vystoupáte k přírodní rezervaci Acaime, kde si v rámci vstupného (20 Kč) budete moci posilnit místní specialitou, kterou je aguapanela (cukrová třtina rozpuštěná ve vodě s trochou citrónové šťávy) nebo horká čokoláda – oba nápoje v kombinaci se sýrem. Během odpočinku kolem vás budou poletovat desítky kolibříků. V Druhé části okruhu se vám otevře výhled na údolí a z blízkosti budete moci obdivovat voskoveň andskou, která je kromě nejvyššího palmy na světě  také národním stromem Kolumbie.  Komu by jednodenní výlet v údolí nestačil, má možnost podniknout několikadenní tůru až k ledovcovým vrcholkům národním parku Los Nevados, jehož je údolí Cocora součástí.

Pobyt v Salentu by nebyl kompletní bez návštěvy kávové plantáže (vstup 70 Kč). Za návštěvu stojí například farma Dona Eliase, který kávě zasvětil celý svůj život. Během půlhodinové prohlídky vám vysvětlí, jak kafe pěstuje, sklízí a prodává. Na závěr pak bude moci ochutnat kávu ze zrnek, které pan Elias při prohlídce sesbíral.

Pokud se v Salentu plánujete zdržet delší dobu rozhodně stojí za to půjčit si kolo (300 Kč/den) a projet si 14 nebo 28 kilometrový okruh, který vám v půjčovně doporučí.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.