Týden: pohřešovaný politik v Mexiku, razie ve Venezuelských směnárnách

Týden: pohřešovaný politik v Mexiku, razie ve Venezuelských směnárnách

V uplynulých sedmi dnech Mexikem zahýbalo zmizení bývalého prezidentského kandidáta. Ve Venezuele se vláda pokouší zastavit nelegální výměnu dolarů a Evo Morales ve Vatikánu radil papeži.

Mexiko

Bezpečnostní situace v Mexiku je již řadu let velmi špatná. Na vině je především válka mezi drogovými kartely a neúčinný boj proti organizovanému zločinu díky korupci v téměř všech státních orgánech. V minulosti porovnávali již někteří pozorovatelé současnou situaci v Mexiku k té, kterou prožívala Kolumbie v 80. letech. Kolumbii tehdy prakticky ovládaly drogové kartely. Tento týden se Mexiko přiblížilo kolumbijské realitě. Ve čtvrtek byl zavražděn kandidát do obecních voleb u hranic s USA, poté co ignoroval žádost narkotrafikantů, aby ve volbách nekandidoval. A v pátek se ve středo-mexickém státě Queretaro ztratil bývalý prezidentský kandidát a politik vládní strany Diego Fernandez de Cevallos. Mexická média se často ze strachu autocenzurují a o organizovaném zločinu neinformují. Kartely naproti tomu využivají sociálních sítí jako Facebook a Twitter k šíření paniky. Prezident Felipe Calderon tento týden poprvé veřejně uznal, že země částečně žije etapu, kterou si Kolumbie prožila v 80. letech.

Venezuela

Prezident Venezuely Hugo Chavéz vyhlásil, jak tvrdí, válku měnovým spekulantům. V pátek policie provedla zátah na čtyři brokerské společnosti, v neděli prezident podepsal nový směnárenský zákon a v úterý byl takzvaný paralelní měnový trh dočasně pozastaven. Zatím není zcela jasné, jak přesně bude paralelní trh po novém otevření fungovat, ale podle vládních úředníků má být nastaven limit, v kterém se může kurz domácí měny vůči dolaru pohybovat a v systému budou pouze “seriózní” obchodníci. Kontrolu nad trhem bude mít centrální banka.

Ve Venezuele existují dva oficiální kurzy a takzvaný paralelní kurz.  Již v lednu vláda devalvovala kurz z 2,15 bolívaru za dolar na 2,6 bolívaru za dolar pro transakce z vládní prioritou a 4,3 bolívaru za dolar pro ostatní transakce.V dubnu však inflace překročila pět procent a za posledních dvanáct měsíců dosáhla více než 30 procent. Podle Chavéze jsou na vině právě spekulanti na paralelním trhu. Prezident proto vyzval občany, aby na twitteru nebo telefonicky udávali spekulanty, kteří prodávají předražený dolar za 8 nebo 10 bolívarů. Většina finančních expertů o účinnosti nových měnových opatření pochybuje.

Bolívie

Prezident Bolívie Evo Morales navštívil v pondělí papeže. Během pětadvacetiminutového setkání hovořili například o imigraci a globálním oteplování. Morales také předal papeži dopis, ve kterém ho žádá o to, aby demokratizoval a humanizoval církev například tím, že nechá jako kněze sloužit ženy a tím, že knězům zruší celibát.

Ostatní země

A nyní z ostatních zemí Latinské Ameriky.

V Dominikánské republice se konaly legislativní volby. Podle předběžných výsledků se zadařilo vládní straně, která získala až na jedno všechna křesla v Senátu a 105 za 178 křesel v Poslanecké sněmovně.

V Chile propustili po pěti dnech zadržovaného pákistánského studenta, kterého zadrželi na americké ambasádě poté, co na jeho rukou, telefonu a dokumentech zaměstnanci ambasády detekovali stopy trhaviny TNT.

V Brazílii se do čela předvolebních průzkumů poprvé dostala kandidátka současné vládní strany Dilma Rousseffová. Zatímco v dubnu ztrácela na pravicového kandidáta opozice Josého Serru tři procenta, dnes by nad ním o dvě procenta zvítězila.

V Peru se debatuje o tom, jaký vězeňský režim má bývalý prezident Alberto Fujimori, poté co se na veřejnost dostala informace o tom, že v jeden den ho navštívilo 180 osob. Dnes 71-letý Fujimori je odsouzen k 25 letům vězení kvůli podílu na zabití 25 lidí.

A v Madridu dnes začal vrcholný summit zemí Evropské unie a Latinská Ameriky. Jedním z hlavních témat setkání jsou dohody o volném obchodu. Více si o summitu povíme příští týden.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.