Týden: Prezidentská kampaň v Kolumbii, znárodňování v Bolívii

Týden: Prezidentská kampaň v Kolumbii, znárodňování v Bolívii

Mezi hlavní události uplynulého týdne patřil zvrat volební kampaně v Kolumbii, znárodnění elektráren v Bolívii a vyhlášení výjimečného stavu na severu Paraguaye.

Kolumbie

V Kolumbii se budou koncem měsíce konat prezidentské volby. Když v únoru Ústavní soud rozhodl, že současný prezident Alvaro Uribe již po třetí v řadě kandidovat nemůže, zdálo se jasné, že souboj o prezidentské křeslo bude mezi jeho bývalým ministrem obrany Manuelem Santosem a konzervativní kandidátkou Noemí Sanín. V dubnu si však bývalý starosta Bogoty a prezidentský kandidát strany zelených Antanas Mockus vybral jako viceprezidenta bývalého starostu města Medellín Sergia Fajarda a jejich popularita začala prudce stoupat. Tento týden poprvé se, podle některých průzkumů, dostal Mockus do těsného vedení před Santose. Vypadá to tedy, že letos ve volbách budou Kolumbijci vybírat mezi pravicovou vládou tvrdé ruky a takzvanou třetí cestou. Zatímco Santos reprezentuje pokračování politiky prezidenta Uribeho, Mockusovou prioritou je vzdělání, právo, mládež a životní prostředí. První kolo voleb se bude konat 30. května, a pokud žádný kandidát nezíská více než padesát procent hlasů, bude se rozhodovat mezi dvěma nejsilnějšími kandidáty koncem června.

Bolívie

V Bolívii se v posledních letech stalo tradicí, že na prvního máje se znárodňuje. Prezident Evo Morales doposud znárodnil ropný a plynárenský průmysl, telekomunikace a nově jsou v rukou státu i elektrárny. O koupi elektrárenských společností státem se sice již hovořilo delší dobu, ale jednání nebyla ukončena. Prvního května na příkaz prezidenta obsadila elektrárny armáda. Stát tak nyní kontroluje 80% výroby elektřiny a v budoucnu chce kontrolovat nejen elektrárny, ale i celou distribuční síť. Zahraniční vlastníci elektráren znárodnění překvapilo a požadují od bolivijské vlády kompenzaci.

Paraguay

Prezident Paraguaye Fernando Lugo vyhlásil výjimečný stav na severu země, kde operuje partyzánská skupina Ejército del Pueblo Paraguayo (EPP). Marxisticko-leninská EPP byla založena v roce 2008 s účelem odstranit současnou vládu. Skupina je obviňována z řady únosů, nezdařeného pumového útoku na justiční palác a útoků na policejní stanice. Partyzánská skupina také podle vlády spolupracuje s kolumbijskými rebely FARC .

Někteří pozorovatelé se obávají, že výjimečný stav by mohl poškodit demokratizační proces v zemi, kde během pětatřicetileté diktatury Alfreda Stroessnera platilo stanné právo. Prezident Lugo však tvrdí, že výjimečný stav v demokratickém režimu se nedá srovnat s tím, co bylo za vojenské diktatury.

A nyní krátce z dalších zemí Latinské Ameriky:

Mexické ministerstvo zahraničních věcí vydalo doporučení, aby občané Mexika necestovali do státu Arizona. Tam má vstoupit v platnost kontroverzní zákon, který dovoluje státním policistům ověřit imigrační status podezřelých osob.

Ve Spojených státech Sněmovna reprezentantů poslala k hlasování do Senátu návrh na referendum o statutu Portorika. Podle návrhu by se mělo nejprve na ostrově hlasovat o tom, zda Portoričanům vyhovuje současný statut přidruženého státu. Negativní odpověď by pak otevřela cestu k nezávislosti nebo vytvoření 51. státu Unie.

Ve Venezuele se tradičně roztříštěná opozice dohodla na jednotné kandidátce pro podzimní volby do Národního shromáždění. Opozice poslední volby ignorovala. Teď doufá, že v dalším volebním období bude moci omezit Chavézův vliv na chod země.

A v poušti Atacama na severu Chile bude postaven největší dalekohled na světě. Atacama byla vybrána díky suchu a tmě, které vytváří ideální podmínky pro pozorování hvězdné oblohy. Dalekohled má poskytovat patnáctkrát ostřejší snímky než Hubbleův vesmírný teleskop.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.