Týden: Protesty v Ekvádoru, Bývalý mexický guvernér vydán do USA

Týden: Protesty v Ekvádoru, Bývalý mexický guvernér vydán do USA

Mezi hlavní zprávy uplynulého týdne se zařadily protesty proti novému zákonu o přístupu k vodě v Ekvádoru a vydání bývalého mexického guvernéra do Spojených států.  Minulý týden si také Unie jihoamerický národů UNASUR zvolila prvního generálního sekretáře.

Ekvádor

V uplynulém týdnu protestovali tisíce původních obyvatel Ekvádoru proti novému zákonu o vodě. Protestující nejprve obsadili na několik hodin vstup do parlamentu a v následujících dnech blokovali hlavní silniční tahy. Během protestních akcí se domorodí obyvatalé střetli s policií, která alespoň v jednom případě použila proti demonstrantům slzný plyn. Odpůrci zákona tvrdí, že opatření by mohlo otevřít dveře k privatizaci vodních zdrojů. Toto nařčení však prezident Rafael Correa odmítá. Zákon by měl být schválen tento týden. Pokud ale finální verze bude obsahovat připomínky původních obyvatel, není jisté zda prezident zákon podepíše.

Mexiko

V sobotu vydala Mexická vláda do Spojených států bývalého gubernátora státu Quintana Roo. Ex-gubernátor Mario Villanueva, který vládl státu na yukatánském poloostrově v letech 1993 až 1999, je v USA obviněn z pašování drog a praní špinavých peněz. Villanueva uprchl před mexickými úřady dva dny před vypršením svého mandátu a byl zatčen v roce 2001. Trest v Mexiku mu vypršel v roce 2007 a od té doby čekal za mřížemi na vyřízení žádosti o vydání do Spojených států. Během vlády ve státě Quintana Roo poskytl juarézskému kartelu státní a federální zdroje, takže kartel mohl bez problémů přes Cancún pašovat z Kolumbie do Spojených států tisíce kilogramů kokainu. Podle vyšetřovatelů si každou zásilkou měl vydělat téměř půl miliónu dolarů.

Venezuela

Ve Venezuele byl kvůli kvůli zpronevěře téměř 4 milionů dolarů odsouzen k 7 letům a 11 měsícům bývalý Chavézů blízký spojenec a do roku 2007 ministr obrany Raúl Baduel. V roce 2002 při krátkém státním převratu byl Baduel prvním vysokým důstojníkem, který vyjádřil podporu Chavézovi a později šéfoval Chavézovou osvobození ze zajetí a jeho návratu k moci. Po odchodu do důchodu v roce 2007 se Baduel názorově rozešel s Chavézem, když prezidenta veřejně kritizoval a nazval ho autokratem, který by mohl Venezuelu zruinovat. Hugo Chavéz po vynesení rozsudku prohlásil, že Baduela neodsoudil on, ale tribunál a dodal, že odsouzení jeho někdejšího přítele ho mrzí. Baduel, který byl zatčen loni v dubnu, tvrdí, že jeho jediným jeho proviněním bylo  prohlášení o tom, že prezident Chavéz je tyran.

Ostatní země

V dalších zemích Latinské Ameriky dominovaly následující události:

V Bolívii zorganizovala největší odborářská organizace generální stávku za vyšší platy. Odboráři chtějí víc než pěti procentní nárůst, který jim nabízí vláda.  Bylo to poprvé, co se odbory silně postavily proti socialistické vládě Evo Moralese. Podle vlády byl však účinek stávky minimální

V Kostarice se ujala vlády prezidentka Laura Chinchillová. Kostarika se v posledních letech stala významnou tranzitní zemí pro nelegální obchod s drogami, a tak její prioritou bude boj proti zločinu.

Brazilský prezidentský kandidát opozice Jose Serra žádá reformu zóny volného obchodu Mercosur. Podle Serry neexistuje mezi členy Mercosuru, kterými jsou kromě Brazílie také Argentina, Paraguay a Uruguay, skutečný volný obchod.

V Salvadoru prezident Mauricio Funes prodlloužil o 12 měsíců vyjímečné opatření, které umožnuje armádě zůstat v ulicích a pomáhat policii. Země má vážné problémy s kriminalitou a denně zaznamenává v průměru 13 vražd.

Unasur zvolil jednohlasně bývalého argentinského prezidenta Nestora Kirschnera svým prvním generálním sekretářem. Hlasování se zdržela pouze jeho manželka, argentinská prezidentka Christina Fernadezová.

A honduraský prezident Lobo oznámil, že se nezúčastní vrcholného zasedání mezi Evropskou unií a Latinskou Amerikou později tento měsíc. Jeho přítomnost se nelíbila některým latinskoamerickým prezidentům, kteří dosud neuznali novou honduraskou vládu zvolenou po vojenském převratu.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.