Chan Chan: hlavní město říše Chimú

Chan Chan: hlavní město říše Chimú

Většina turistů přijíždí do Peru za návštěvou citadely Machu Pichu a jen málo z nich se vydá také na sever země, kde se na konci 14. století nacházelo pravděpodobně největší město Jižní Ameriky.

Chan Chan, hliněné sídlo civilizace Chimú, se nachází na pobřeží Tichého oceánu 550 kilometrů severně od Limy. Počátky civilizace Chimnú spadají do roku 1100 n.l. Město obklopuje vyprahlá země, a tak za jeden z největších úspěchů Chimnú se považuje zavlažovací systém kanálů, z nichž nejdelší byl dlouhý přes 30 kilometrů. Ve 14. století, v době největšího rozkvětu této civilizace, ve městě rozděleném na deset hradbami obehnaných citadel žilo 60 tisíc obyvatel (podle některých odhadů až 250 tisíc).

Předkolumbovské město Chan Chan

Předkolumbovské město Chan Chan

Civilizace Chimú byla jedinou vážnou konkurencí civilizace Inků. Konflikt mezi těmito dvěma civilizacemi začal někdy kolem roku 1468 a skončil vítězstvím Inků. Poté zůstal Chan Chan v ruinách. Kontrolu nad územím Chimů si Inkové však dlouho neužili. V roce 1529 dostal od španělské královny dobyvatel Francisco Pizarro povolení dobýt říší Inků, což se mu krátce poté podařilo. V následujících desetiletích byl upadající Chan Chan téměř úplně zničen během rabování a hledání pokladů ve zdejších pyramidách.

Dnes mohou turisté navštívit centrální citadelu, která nese jméno Nik-An (centrální dům). Zde je možno s průvodcem nebo individuálně obdivovat zdobené zdi dosahující výšky až 12 metrů, obřadní náměstí, oltáře a pohřebiště.

Vstupné (asi 80 Kč) opravňuje také k návštěvě budovy muzea, která je vzdálena asi půl hodiny chůze od citadely. Z centra města Trujillo lze k branám města Chan Chan dojet městkou dopravou nebo taxíkem.

V současnosti památku ohrožuje především silné deště fenoménu El Niño. O tom, jak se památkáři starají o Chan Chan hovoří následující dokument:

Odkazy:
Videodokument BBC na Stream.cz
Oficiální stránka památky Chan Chan

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.