Latinská Amerika na fotbalovém mistrovství světa 2010

Latinská Amerika na fotbalovém mistrovství světa 2010

Fotbal je v Latinské Americe spíše náboženstvím než sportem. Proto i ty, jež fotbal nezajímá, by mohl zaujmout krátký pohled do historie sedmi týmů z Latinské Ameriky, které letos budou bojovat o titul mistra světa.

Brazílie

Brazílie je s pěti tituly mistra světa (Švédsko 1958, Chile 1964, Mexiko 1970, Spojené státy 1990 a Korea/Japonsko 2002 ) nejúspěšnější fotbalovou zemí na světě. Kromě nejvíce titulů mistra světa se Brazílie také jako jediná země účastnila všech fotbalových mistrovství světa.

Brazilci chtěli získat své první zlato již na mistrovství světa pořádaného na domácí půdě v roce 1950. Ve finále jim stačila k celkovému vítězství na šampionátu pouhá remíza a nikdo neočekával, že by s Uruguayí mohla Brazílie prohrát. Noviny měly v předstihu natištěny titulní stránky s fotografií vítězného brazilského týmu. Na oslavu vítězství Brazílie byla složena několik dnů před zápasem píseň “Brasil os vencedores” a bylo vyrobeno 22 zlatých medailí se jmény brazilských hráčů.

Zápas začal tak, jak se očekávalo: nátlakem Brazílie. Uruguay ale odolávala a první gól dala Brazílie až ve 47. minutě. V 66. minutě Uruguay vyrovnala a nově postavený stadión Maracaná, ve kterém bylo podle oficiálních údajů přes 170 tisíc (podle jiných zdrojů až 250 tisíc) fanoušků, nevěřil svým očím. Remíza však stále stačila na vítězství. O třináct minut později, v 79. minutě, se však stalo něco neuvěřitelného: Uruguay dala gól a dostala se do vedení 2:1. Země byla v šoku ze kterého se neprobrala ještě dlouho poté.

Zápas je dnes známý jako Maracanazo nebo Maracanaço; termín, který od té doby sportovní komentátoři užívají, když jasně favorizovaný tým nečekaně prohraje. Přímo na stadionu se tehdy údajně zabili dva fanoušci a další sebevraždy byly hlášeny v celé zemi. Po mistrovství se také změnila barva dresu na dnes již nepřehlédnutelnou žlutou a modrou. Hledal se viník a našel se částečně v černošských hráčích. Důvěru brazilských fanoušků si černoši získali až poté, co se na scéně objevil Edison Arantes do Nascimento, známý spíše pod přezdívkou Pelé.

Chile

Tým Chile, který je doma přezdíván “La Roja” (Červení) se naposledy kvalifikoval na mistrovství světa ve Francii v roce 1998. Týmu se tam podařilo poprvé od mistrovství světa konaného na domácí půdě v roce 1962 postoupit do druhého kola, kde ale Chilané podlehli Brazílii 4-1. Nejlepší umístění tým vybojoval na domácím mistrovství v Santiagu, kde porazil Jugoslávii a skončil na třetím místě za Brazílií a Československem.

Asi nejabsurdnější okamžik v historii chilského fotbalu se odehrál v roce 1989. Tehdy bylo Chile vyřazeno Brazílií z kvalifikace na mistrovství poté, co brankář nasimuloval zranění, které mu měla způsobit světlice, kterou na hřiště brazilské Maracanã hodila jedena z domácích fanynek. Poté, co světlice dopadla blízko brankáře Roberta Rojase, ten vytáhl z rukávu žiletku a pořezal se ve tváři. Tým Chile opustil hřiště a tým doufal, že zápas se bude hrát znovu na neutrální půdě. Vyšetřování FIFA však dospělo k závěru, že světlice mu žádné zranění nezpůsobila, pročež se tým nejen nekvalifikoval na šampionát v roce 1990, ale byl i vyřazen z kvalifikace na následující mistrovství v roce 1994. Brankář Rojas dostal doživotní trest působení, který mu byl později prominut. Fanynka, která hodila světlici na plochu se v Brazílii stala okamžitou celebritou a focením pro Playboy si vydělala 40 tisíc dolarů, které rychle utratila a dnes je prodavačkou v Riu.

Chile má od mistrovství v Jihoafrické repulice velká očekávání. O kvalifikaci se dokonce promítal v květnu ve většině kin dokumentární film Ojos Rojos (Červené očí)

Argentina

Argentina patří spolu s Brazílií k nejúspěšnějším fotbalovým týmům v Latinské Americe. První titul získala na mistrovství světa konaného na domácí půdě v roce 1978 (v prodloužení s Holandskem) a druhý v Mexiku v roce 1986 (proti Západnímu Německu). Do finále se probojovala v letech 1930 a 1990.

Finále mistrovství v roce 1978, konané v zemi ovládané vojenskou diktaturou, se neobešlo bez kritiky. Holanďané nejprve museli čekat na hráče Argentiny pět minut a po zpožděném nástupu Argentinci  nesmyslně protestovali proti sádře, kterou měl hráč holandského týmu.

Uruguay

První fotbalové mistrovství světa se konalo právě v Uruguayi v roce 1930 na oslavu stého výročí ústavy této země. Uruguayský národní tým, přezdívaný La Celeste (Blankytní), se zde stal držitelem prvního titulu mistra světa, když porazil sousední Argentinu 4:2. Druhé zlato Uruguayci vybojovali proti Brazílii v roce 1950 jak je popsáno výše.

Uruguayi se však od 80.let příliš nedaří. Týmu se podařilo kvalifikovat v průměru na každé třetí mistrovství a naposledy se Uruguay účastnila šampionátu v roce 2002, kde byla vyřazena v prvním kole.

Mexiko

Tým Mexika, přezdívaný “El Tri” (Trikolóra) dosáhl nejlepších úspěchů na mistrovstvích světa konaných na domácí půdě v letech 1970 a 1976. V roce 1970 ho vyřadila z dalších bojů Itálie a v roce 1986 bylo Mexiko poraženo Západním Německem.

V roce 1990 se Mexiko nemohlo účastnit kvalifikace na šampionát kvůli skandálu z roku 1988, kdy se přišlo na to, že tým měl v mládežnickém výběru hráče starší než dovolovala pravidla FIFA. Od roku 1994 se Mexiko kvalifikovalo na všechna mistrovství a ve všech skončilo v osmifinále.

Honduras

Honduras se účastní mistrovství svět podruhé. Poprvé se kvalifikoval na šampionát v roce 1982. Ve skupině tehdy uhrál remízu se Španělskem a Severním Irskem. Prohrál však s Jugoslávií a do dalšího kola tým nepostoupil.

Honduras se (společně se Salvadorem) do historie nechvalně zapsal během kvalifikace na mistrovství světa v roce 1970. Atmosféra mezi oběma zeměmi byla napjatá již řadu let kvůli podmínkám v jakých se nacházeli salvadorští emigranti (20% populace) v Hondurasu. Kvalifikační zápasy, které nakonec vyhrál Salvador, vyhrotily emoce obou národů a salvadorská armáda několik dní po kvalifikaci napadla Honduras v takzvané Fotbalové válce. Válka sice trvala pouhé čtyři dny, ale zanechala 3000 mrtvých a urovnání konfliktu trvalo přes 10 let.

Paraguay

Paraguay se účastnila celkem sedmi mistrovství světa. Od roku 1998 se zemi podařilo kvalifikovat na všechna mistrovství, ale dosud nejlepším výsledkem byl pouze postup do osmifinále. Na mistrovství v Jihoafrické republice bude Paraguay bez svého nejlepšího útočníka Salvadora Cabañase, který byl v lednu střelen v mexickém baru do hlavy a dodnes je v rekonvalescenci.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.