Chimborazo a Cotopaxi: Nejlepší horolezení v Ekvádoru

Chimborazo a Cotopaxi: Nejlepší horolezení v Ekvádoru

Ekvádor je lezecky nepochybně zajímavou destinací a to zvláště proto, že dovolí dostat se do nadmořské výšky přes 5500m i těm, kteří mnoho zkušeností s vysokohorskou turistikou nemají. Mezi horolezci jsou nepopulárnější vrcholy vulkánů Cotopaxi (5897m) a Chimborazo (6384m).

Pro oba výstupy je nutná několikadenní aklimatizace, výborný zdravotní stav a certifikovaný průvodce. Je také třeba si uvědomit, že v Ekvádoru neexistuje horská služba nebo horská policie, takže v případě jakýchkoliv problémů můžete zapomenout na to, že by vás ( na rozdíl třeba od Chile) letěl zachraňovat vrtulník.

Na vrcholu vulkánu Chimborazo

Na vrcholu vulkánu Chimborazo

Aklimatizovat se lze výstupy na některý z vrcholů v okolí hlavního města Quita (město samotné se nachází v nadmořské výšce téměř 3000m). Populárním místem pro aklimatizaci je také stezka Quilotoa.

K vrcholům obou hor se můžete vypravit z hlavního města nebo z měst v blízkosti vulkánů. V hlavním městě jsou desítky cestovních kanceláří, které organizují horské výstupy. Cena dvoudenního individuálního výstupu na Cotopaxi nebo Chimborazo se v Quitu pohybuje kolem 400 dolarů za osobu. Až o polovinu nižší cenu se vám ale podaří sjednat ve městech Latacunga (pro Cotopaxi) a Riobamba (pro Chimborazo).

Cotopaxi není technicky náročný výstup a má tu výhodu, že vrcholek je pouze hodinu cesty od hlavního města a dá se zdolat téměř v jakoukoliv roční dobu. Chimborazo je náročnější výstup, ale atraktivní je na něm to, že je nejvyšší horou Ekvádoru a také to, že možná prvním kdo na něj vystoupil byl dnes již téměř zapomenutý český přírodovědec Tadeáše Haenke.

Cotopaxi

Nejvyšší hora Ekvádoru Chimborazo

Nejvyšší hora Ekvádoru Chimborazo

Vulkán Cotopaxi je mezi turisty velmi populární. Kromě zkušených horolezců zde potkáte i baťůžkáře, kteří se nikdy předtím vysokohorské turistice nevěnovali (to ovšem neznamená, že všichni vyjdou na vrchol).  Počasí je většinou dobré a nebrání zdolání vrcholu. Výstup je nutné zahájit nejpozději v jednu hodinu ráno a na vrcholku byste měli být někdy mezi osmou a devátou hodinou ranní.

Chimborazo

Výstup na Chimborazo je náročnější než na Cotopaxi. Povětrnostní podmínky (například silný vítr a s ním související padající kameny) také mnohdy brání zahájení výstupu. Vrchol se většinou zdolává na přelomu prosince a ledna nebo června a července. Výstup začíná u horské chaty Whymper ve výšce 5000m kolem jedenácté hodiny večer a na vrcholu byste měli být za svítání kolem sedmé hodiny ráno.

Popis výstupů na serveru SummitPost.org:

Oba vrcholy rozhodně stojí za výstup nebo alespoň o pokus vulkány zdolat. Pokud nemáte čas na to zdolat oba vrcholy a málo zkušeností s vysokohorskou turistikou, doporučil bych výstup na Cotopaxi a Chimborazo zdolat při příští návštěvě Ekvádoru :).

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.