Týden: Honduras stále mimo OAS, Clintonová v Ekvádoru

Týden: Honduras stále mimo OAS, Clintonová v Ekvádoru

Událostem posledních sedmi dní dominovalo výroční zasedání Organizace amerických států, návštěva americké ministryně zahraničí v Ekvádoru a v Chile se opět začalo diskutovat o generálu Pinochetovi.

Peru

V peruánské Limě se konal výroční summit Organizace amerických států na kterém se sešli ministři zahraniční všech členských zemí. Mělo se hovořit o řadě témat, ale zasedání nakonec dominovala otázka návratu Hondurasu do organizace, ze které byla země loni v červnu vyloučena po státním převratu. Zatímco Spojené státy si přejí znovupřijetí středoamerické země, řada členů OAS (včetně Mexika a Brazílie) je proti. Současná vláda Hondurasu sice tvrdí, že situace v zemi se vrátila k normálu, ale Meziamerická komise pro lidská práva během návštěvy v květnu letošního roku zjistila, že lidská práva jsou v kontextu loňského státního převratu stále hrubě porušována.

Ekvádor

Po skončení summitu OAS v Limě odletěla americká ministryně zahraničí Hilary Clintonová do sousedního Ekvádoru, kde se setkala s prezidentem Rafaelem Correou. Vztahy mezi Spojenými státy a Ekvádorem nejsou nejlepší od nástupu současného prezidenta k moci v roce 2007. Correova vláda  neprodloužila smlouvu o pronájmu letecké základny ve městě Manta americké armádě a se Spojenými státy také přerušila jednání o volném obchodě. Během návštěvy Clintonové však Correa prohlásil, že nová levice, kterou reprezentuje, není proti kapitalismu nebo Spojeným států, ale je pro suverenitu a sociální spravedlnost. Dodal také, že Spojené státy má velmi rád a  v době studií tam prožil nejlepší roky svého života.

Návštěva Ekvádoru následuje týden poté co náměstek Clintonové navštívil Bolívii, která stejně jako Ekvádor patří do Bolívarovské aliance a od nástupu prezidenta Eva Moralese v roce 2006 nemá s Spojenými státy dobré vztahy.

Od návštěvy v obou zemích si Američané slibují zlepšení vztahů, které se v posledním volebním období prezidenta Bushe značně zhoršily. Iluze o tom, že by se jim podařilo obě země vymanit z vlivu Venezuely však americká diplomacie asi nemá.

Chile

V Chile se do pozornosti médií opět dostal dnes již zesnulý diktátor Augusto Pinochet. Chilský ambasador v Argentině totiž prohlásil, že většina Chilanů diktaturu necítila a že kdyby nebyl svržen prezident Salvador Allende bylo by dnes Chile jako Kuba. Ambasador se po dvou dnech za své prohlášení obětem diktátorského režimu omluvil a rezignoval na svou funkci.

Tento týden také Nejvyšší soud v Chile zveřejnil studii, podle které bývalý diktátor mohl  legálně nabýt pouze deset procent majetku, který v době Pinochetova úmrtí činil 21 miliónů dolarů. Pinochet byl v posledních letech života vyšetřován kvůli daňovým únikům a porušovaní lidských práv.

Ostatní země Latinské Ameriky

Ve Venezuele se v kontejnerech zkazilo přes 70 tisíc tun státem importovaných základních potravin. Opozice kritizuje to, jak stát řídí některé sociální programy. Prezident Hugo Chavéz ale tvrdí, že jedno vládní pochybení opozice zveličuje a pouze se snaží získat body do podzimních legislativních voleb.

Brazilští prezidentští kandidáti Dilma Rousseffová a José Serra by podle posledního průzkumu veřejného mínění získali shodně 37 procent.

Na mexické straně hranice byl americkou pohraniční policií zastřelen patnáctiletý mladík. Pohraniční stráž začala střebu kvůli tomu, že na ně házel kameny.

Pouze několik dnů poté, co kubánská vláda začala přemísťovat některé politické vězně blíže k jejich domovům měly zároveň přitvrdit represe vůči opozici. Podle deníku Miami Herald bylo 37 aktivistů dočasně zadrženo ve snaze zmařit mítink mezi dvěma disidentskými skupinami.

A v Paraguayi prezident Fernando Lugo čelí stávce 250 tisíc pracovníků poté, co vetoval zákon o zkrácení pracovní doby státních zaměstnanců z 8 na 6 hodin denně. Státní zaměstnaci tvrdí, že šestihodinovou pracovní dobu jim garantuje ústava.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.