Týden: Osvobození dalších zajatců v Kolumbii a Další padlá banka ve Venzuele

Týden: Osvobození dalších zajatců v Kolumbii a Další padlá banka ve Venzuele

V minulém týdnu byla zavřena další venezuelská banka, v Kolumbii byli osvobozeni jedni z nejdéle zadržovaných rukojmích a Mexičané si nově mohou v hotovosti vyměnit maximálně patnáct set dolarů měsíčně.

Venezuela

V pondělí převzala vláda kontrolu nad další bankou ve Venezuele. Důvodem byla údajně špatná finanční situace banky. O vklady většina za 300 tisíc střadatelů nepřijde, budou převedeny do jiné soukromé nebo státní banky. Majitel zabavené instituce z americké Miami, prohlásil, že tímto mu přišla faktura za podporu opoziční televize Globovisión, kde je akcionářem.

Majitel Globovisión Guillermo Zuloaga je od pátku stíhán policií kvůli nesrovnalostem v jeho dalších podnikatelských aktivitách. Kde se momentálně nachází se neví, ale má již být mimo území Venezuely. V pondělí v telefonickém rozhovoru řekl, že jeho stíhání bylo vykonstruováno za účelem zavření stanice. Otázkou nyní je, jak dlouho nechá vláda Globovisión vysílat. Zdá se, že pokud se majitel nevrátí, Chavéz stanici zabaví.

Kolumbie

Během operace nazvané Chameleón byli v kolumbijské džungli osvobozeni čtyři rukojmí. Dva generálové, jeden plukovník a jeden četař byli osvobozeni ze zajetí rebelů FARC po téměř dvanácti letech zajetí. Operace byla největší osvobozovací akcí od roku 2008, kdy byla osvobozena Ingrid Betancourtová a dalších 14 rukojmích.

Akce Chameleón se považuje za podařenou. Na rozdíl od předchozí operace Jaque, během níž byli vojáci (v rozporu s mezinárodním právem) maskováni za humanitární pracovníky Červeného kříže. Podle vládních zdrojů k osvobození přispěli informátoři, jimž vláda vyplatí přes 1 milión dolarů.

Prezident Uribe vyzval bojovníky FARC, aby se odzbrojili tak, jak to už učinila řada dalších ozbrojenců. Přestože operace znamená významnou porážku pro FARC, podle odborníků nehrozí, že by rebelové boj, který vedou již téměř půl století vzdali.

Kuba

Na Kubě byl z vážných zdravotních důvodů osvobozen politický vězeň Ariel Sigler Amaya a zároveň bylo blíže k bydlišti přesunuto dalších sedm politických vězňů. Jedná se o druhé přesunutí disidentů od květnové schůzky Raúla Castra s představiteli katolické církve na ostrově.

Ostatní země

V rámci boje s praním špinavých peněz si nově Mexičané bez bankovních účtů budou moci vyměnit maximálně patnáct set dolarů měsíčně. Nový zákon má ztížit výměnu dolarů pocházejících z prodeje drog ve Spojených státech.

V Hondurasu byl letos zavražděn již osmí novinář. Obětmi jsou novináři, kteří podporovali loňský státní převrat i ti co byli proti.

Uruguayský prezident otevřel cestu k tomu, aby provoz sporné papírny na argentinské hranici mohli kontrolovat také Argentinci. Argentinští aktivisté  blokovali hraniční přechod v blízkosti papírny poslední tři roky.

Podpora bolivijského prezidenta Eva Morálese klesla na 44%. Ve většině předchozích průzkumů veřejného mínění se pohybovala nad padesáti procenty.

Rekonstrukce Guatemaly po tropických deštích přijde podle prezidenta Alvara Coloma na 1 miliardu dolarů.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.