Týden: Překvapivý vítěz v Kolumbii, Tropické deště v Guatemale

Týden: Překvapivý vítěz v Kolumbii, Tropické deště v Guatemale

Nečekaný výsledek prvního kola prezidentské volby v Kolumbii a ničivé tropické deště ve Střední Americe, to byly hlavní události uplynulého týdne. Dozvíte se také, co přiznal bolivijský prezident Evo Morales a kterému bývalému prezidentovi se přitvrdí podmínky ve vězení.

Kolumbie

První kolo prezidentských voleb v Kolumbii mělo skončit vyrovnaným výsledkem. Do druhého kola měli postoupit se zhruba stejným počtem hlasů přívrženec současné vládní strany Juan Manuela Santos a kandidát Strany zelených Antanas Mockus. Oběma kandidátům předpovídaly předvolební průzkumy přibližně 30 procent hlasů. Skutečný výsledek však prokázal, že předvolební průzkumy a skutečné volební výsledky mají k sobě občas hodně daleko. Santos získal 46,6 procent hlasů a Mockus pouhých 21,5 procent. Průzkumy se netrefily ani u dalších kandidátů a na třetím místě s 10 procenty skončil uribista Germán Vargas Lleras, kterému průzkumy dávaly maximálně 4 procenta. V posledních dvou volbách byl kandidát zvolen v prvním kole a řada analytiků se nyní táže, zda má smysl druhé kolo, když je celkem jasné, že Santos ho vyhraje.

Santos patří k jedné z předních kolumbijských rodin, která až do roku 2007 vlastnila největší deník v zemi El Tiempo. Bratr Santosova dědečka Eduardo Santos byl prezidentem v letech 1938 až 1942. Během vlády prezidenta Uribeho byl Santos v čele ministerstva obrany. Pod jeho dohledem bombardovala kolumbijská armáda v roce 2008 základnu FARC v Ekvádoru, což způsobilo přerušení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.  Víčítano mu je také to, že armáda pod jeho vedením zneužila symbolů červeného kříže k osvobození rukojmích. Juan Manuel Santos má dlouho politickou kariéru, která sahá daleko před začátek prezidentského mandátu Álvara Uribeho. Již na začátku 90. let byl ministrem zahraničního obchodu liberálního prezidenta Césara Gaviria a později v roce 2000 se stal ministrem veřejných financí ve vládě konzervativce Andrése Pastrany. Santos během kampaně zdůrazňoval, že není Uribe a chtěl by, i přes rozdíly v názorech s Hugo Chavézem, zlepšit vztahy s Venezuelou. O tom, že ve většině otázek bude pokračovat v Uribeho linii však není pochyb.

Střední Amerika

Střední Ameriku postihly silné tropické deště. V Guatemale, Hondurasu a Salvadoru si následky dešťů vyžádaly již téměř 200 obětí. Nejvíce postiženou je Guatemala, kde je hlášeno již přes 150 mrtvých. Do úterka v této zemi muselo své domovy opustit přes 125 tisíc lidí. Prezident Guatemaly Álvaro Colom prohlásil, že se pravděpodobně jedná o větší katastrofu než jakou způsobil hurikán Mitch v roce 1998. Podle kritiků by liják, který zemi postihl, neměl způsobit takové problémy. Guatemala však patří k nejchudším zemím kontinentu a obydlí se staví se i v místech, kde by to mělo být zakázáno. Vláda však nedokáže nelegální výstavbu kontrolovat. Situaci s povodněmi zkomplikovalo i to, že před jejich příchodem vybuchla nedaleko hlavního města sopka Pacaya, která zasypala hlavní město popelem a vulkanickými kamínky.

Další země Latinské Ameriky

V Bolívii prezident Evo Morales poprvé uznal, že narkormafie infiltrovala do téměř všech státních institucí. Prohlásil to poté, co po přestřelce mezi konkrečními gangy zemřelo 7 lidí (3 z nich srbské národnosti) a prokázalo se, že oběma kriminálním organizacím pomáhala policie.

V Peru byl propuštěn ředitel věznice, kde si 25 let odpykává bývalý prezident Alberto Fujimori. Ředitel byl odvolán byl poté, co novináři opakovaně kritizovali volnost, kterou Fujimori měl. Kromě desítek návštěvníků denně a konání svatebního obřadu, vyšlo také najevo, že ex-prezident prodával propagační předměty na podporu kampaně jeho dcery Keiko, která má kandidovat na prezidentku v roce 2011.

Ve Venezuele prezident Hugo Chavéz popřel tvrzení novinářů, že po vypršení prezidentského mandátu v roce 2013 ho má nahradit jeho dcera. Dodal, že neví kdo ho vystřídá a kdy to bude.

Svržený honduraský prezident Manuel Zelaya se chce vrátit z exilu v Dominikánské republice. Tvrdí však, že Spojené státy jsou proti jeho návratu.

A v Ekvádoru se zvýšila aktivita sopky Tungurahua, která se nachází u turisticky populárního města Banos. Z okolí muselo být evakuováno 2500 osob. Sopka je aktivní od roku 1999 a během zvýšené aktivity si v roce 2006 vyžádala 4 oběti na životech.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.