Kvíz: Integrace Latinské Ameriky

Kvíz: Integrace Latinské Ameriky

Integrace (a desintegrace) Latinské Ameriky má zajímavý průběh. Během kolonizace získali většinu území Španělé a po získání nezávislosti v 19. století hledaly nově vzniklé země vlastní cestu a vzniklo 20 nezávislých zemí. Po letech sporů k sobě země různých regionů Latinské Ameriky opět hledají cestu. Otestujte si, jak se vyznáte v integračních procesech, které probíhaly a probíhají v těchto zemích.

Organizací sdružující nejen země Latinské Ameriky, ale také severní sousedy Kanadu a USA, je Organizace amerických států OAS. Tato organizace byla založena v roce:


První organizací, která se ekonomicky snažila sjednotit země Latinské Ameriky byla Latinskoamerická asociace volného obchodu (ALALC). Fungovala v letech:


Středoamerický integrační systém (SICA) sdružuje, jak je z názvu patrné, země Střední Ameriky. Členem je ale také:


Andský pakt založený v roce 1969 změnil svůj název v roce 1996 na:


Členy Karibského společenství (CARICOM) jsou především ostrovní státy Karibiku, ale také tři neostrovní státy:


Pravděpodobně největší úspěch integrace v Latinské Americe představuje Mercosur založený v roce 1991. Jeho zakládajícími členy jsou:


V roce 2010 byly položeny základy k organizaci, která má být alternativou k Organizaci americký států (OAS), ale bez USA a Kanady. Tato organizace nese název:


Prvním generálním tajemníkem Unie jihoamerických národu (Unasur) byl v roce 2010 zvolen bývalý prezident:

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.