Profil: Juan Manuel Santos – prezident Kolumbie

Profil: Juan Manuel Santos – prezident Kolumbie

Juan Manuel Santos byl 20. června téměř sedmdesáti procenty hlasů zvolen v druhém kole prezidentské volby prezidentem Kolumbie na období 2010 – 2014. Ve volbách Santos porazil netradičního politika a bývalého starostu Bogoty Antanase Mockuse, který měl podle předvolebních průzkumů šanci vyhrát, ale již po prvním kole bylo jasné, že jasným vítězem voleb bude právě Santos.

Juan Manuel Santos: prezident Kolumbie 2010-2014

Juan Manuel Santos: prezident Kolumbie 2010-2014

Juan Manuel Santos Calderón se narodil v Bogotě v roce 1951 do jedné z nejvlivnějších kolumbijských rodin. Jeho dědeček byl známý kolumbijský novinář a politik. Bratr jeho dědečka byl prezidentem Kolumbie v letech 1938 – 1942 a jeho bratranec působil jako víceprezident Alavara Uribeho.

Santos vystudoval ekonomii na Kansaské univerzitě a získal magisterský titul ve stejném oboru na London School of Economics a také na Harvardově univerzitě. První zaměstnání získal v roce 1972 (bylo mu 21 let) jako zástupce kolumbijských vývozců kafe v Londýně, kde pracoval 9 let. Do Kolumbie se vrátil v roce 1982 a začal pracovat jako jeden z manažerů jeho rodinou vlastněném deníku El Tiempo.

V roce 1991 byl Santos jmenován ministrem nově zřízeného ministerstva zahraničního obchodu v liberální Samperově vládě. Mezi lety 1995 a 1997 působil ve vedení Liberální strany. V roce 2000 byl jmenován ministrem financí ve vládě konzervace Andrése Pastrany.

Santos patří k zakladatelům Strany U, která měla za cíl znovuzvolení Alvara Uribeho prezidentem a později se stává ve vládě Uribeho ministrem obrany. Během jeho úřadování zaznamenal řadu úspěchů v boji proti FARC. Pod jeho vedením se ale také odehrály skandály jako operace Jaque, během níž armáda nezákonně užila symbolů červeného kříže ve vojenské operaci. Santos také nařídil bombardování základny FARC na území Ekvádoru, což mělo za následek přerušení diplomatických vztahů s Ekvádorem. Asi největším skandálem pro Santose však byla kauza takzvaně falešně pozitivních (falsos positivos), kdy civilní obyvatelé (možná až kolem tisíce) byli zabiti, přesunuti, převlečeni a vydáni za partyzány FARC padlé v boji, což umožnilo armádním jednotkám demonstrovat výsledky a velitelům zajistilo povýšení.

Během prezidentské kampaně Santos slíbil, že bude pokračovat většinu politik prezidenta Uribeho (především boj proti FARC a obchodu s drogami). Zdůraznil však také, že není Uribe. Otázkou je, zda se mu podaří zlepšit vztahy se sousední Venezuelou, které byly poznamenány do značné míry osobní rivalitou mezi Chavézem a Uribem.

Linky:
Oficiální životopis na stránkách ministerstva vnitra

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.