Týden: Sňatky homosexuálů v Argentině, pokračující násilí v Mexiku

Týden: Sňatky homosexuálů v Argentině, pokračující násilí v Mexiku

Argentina

Po měsících debat a demonstrací na podporu i proti se Argentina stane první zemí v Latinské Americe, kde zákon dovolí sňatky osob stejného pohlaví. Zákon byl schválen Senátem po čtrnáctihodinové debatě ve čtyři hodiny ráno.

Doposud byly sňatky mezi gayi a lesbičkami v Latinské Americe legální pouze v hlavním městě Mexika. Prvnímu páru, který bude v Argentině oddán daruje mexická radnice svatební cestu. Očekává se, že argentinský zákon by mohl rozpoutat debaty o sňatcích v dalších zemí regionu, kde katolická církev má tradičně značný vliv.

Mexiko

Násilí v Mexiku ani po gubernátorských volbách nekončí. Ve státě Coahuila, hraničícím s Texasem, zahynulo 17 lidí poté, co narozeninovou oslavu brutálně rozstřileli rozstříleli neznámí útočníci, kteří na místo dorazili v pěti automobilech. Minulý týden také zahynulo dvanáct lidí při přestřelce mezi narkotrafikanty a policií a výbuch automobilu před policejní stanicí ve městě Juarez nechal na místě čtyři oběti.

Ve čtvrtek jmenoval mexický prezident novým ministrem vnitra na národní scéně neznámého Jose Francisco Blaka Moru. Kritici tvrdí, že Blake nemá dostatek zkušeností, ale podle prezidenta hrál důležitou roli ve zlepšení bezpečnosti ve městě Tijuana. Blake je již čtvrtým ministrem vnitra za poslední čtyři roky.

Kuba

Do Španělska z Kuby dorazila první skupina politických vězňů, které komunistický režim po měsících vyjednávání s katolickou církví propustil na svobodu. Kubánská vláda se zavázala propustit 52 vězňů a alespoň 20 z nich projevilo zájem o exil.

Vězni žádají, aby Evropská unie neměla tvrdý postoj vůči ostrovu. Je možné, že se o něco přiblížila možnost k tomu, že Spojené státy zruší pro své občany zákaz na cestovaní na ostrov.

Další země

V Peru se dostala podle předvolebních průzkumů do vedení dcera bývalého prezidenta Keiko Fujimori. Obráncům lidských práv vadí, že v případě výhry by dala milost svému otci, který jinak pravděpodobně stráví zbytek života ve vězení.

V Gutamale byla ve ztraceném městě El Zotz objevena hrobka mayského vladaře. V hrobce byly nalezeny také ostatky dětí ve věku od jednoho do pěti let, které byly pravděpodobně obětovány na počest vládce.

A v Chile poprvé od roku 1987 vzrostl počet lidí žijících pod hranicí chudoby. V současnosti v Chile žije dva a půl miliónu lidí pod hranicí chudoby a zemí s nejméně chudou zemí v Latinské Americe je nyní Uruguay.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.