Týden: Vztahy mezi Venezuelou a Kolumbií na bodu mrazu, Neuvěřitelná korupce v Mexiku

Týden: Vztahy mezi Venezuelou a Kolumbií na bodu mrazu, Neuvěřitelná korupce v Mexiku

Vztahy mezi Kolumbií a Venezuelou se opět zhoršily, v Mexiku se objevil i na zkorumpovanou zemi těžko uvěřitelný případ korupce a v Peru klesla teplota hluboko pod bod mrazu.

Venezuela a Kolumbie

Vztahy mezi Kolumbií a Venezuelou se tento týden opět dostaly na bod mrazu poté, co si Kolumbie stěžovala u Organizace amerických států (OAS) na přítomnost jednotek FARC ve Venezuele. Odcházející prezident Alvaro Uribe (který se s Hugo Chavézem několikrát málem popral) tak (alespoň dle mého názoru) ulehčil začátek funkce svému nástupci Juanu Manuelu Santosovi, který po nástupu do funkce 7. srpna nebude mít tohoto kostlivce ve skříni a bude moci vztahy mezi oběma zeměmi vylepšit.

Podobný problém s jednotkami FARC ale na hranici s Ekvádorem řešila Kolumbie v roce 2008 unilaterálním bombardováním, což mělo za následek tvrdou kritiku mezinárodní komunity a přerušení vztahů s Ekvádorem. Tentokrát se Kolumbie rozhodla situaci řešit tím, že na mimořádném zasedání OAS prezentovala fotky,videa a mapy, které podle ní prokazují přítomnost kempů FARC na území Venezuely. Na základě těchto důkazů požádala Kolumbie o vytvoření komise, která by situaci prozkoumala. Venezuela na prezentaci reagovala tím, že okamžitě přerušila vztahy s Kolumbií.

Přerušení vztahů, posílení obrany hranice a vyhrožování o přerušeni dodávek ropy pro Spojené státy mělo za následek to, že nyní o problému jednotek FARC téměř nikdo nemluví a mezinárodní komunita se snaží zabránit konfliktu mezi oběma zeměmi. Přerušení dodávek ropy si Chavéz zcela určitě nemůže dovolit. Inflace dosahuje desítkách procent a v zemi je nedostatek dolarů. Stejně tak plán, který podle Chavéze existuje na jeho zavraždění slouží spíš k tomu, aby se odvedla pozornost od jiných témat (finanční krize, převzetí posledního opozičního kanálu atd). Venezuelu čekají na konci září parlamentní volby a je otázkou, jak přesně hodlá současné situace Chavéz využít k tomu, aby jeho stoupenci měli i po volbách většinu.

Mexiko

O tom, že Mexiko sužované válkou narkotrafikantů má problém s korupcí ví asi každý. Jak velký problém korupce je vypovídá i poslední případ, kdy vyšlo najevo, že vězni byli najímáni jako zabijáci a ředitel věznice jim dokonce zapůjčil služební vozy a zbraně strážců věznice. Během jedené z akcí těchto kriminálníků byla rozstřílena narozeninová párty, která si vyžádala řadu nevinných obětí.

O rozměrech násilný v Mexiku vypovídá i nález hromadného hrobu, ve kterém bylo 51 těl.

Peru

V Peru byl kvůli neobvykle tuhé zimě vyhlášen stav přírodní katastrofy. V některých horských oblastech teplota klesla až k záporným 30 stupňům Celsia. Na následky podchlazení zemřelo v Peru již přes 400 lidí, především dětí do pěti let a lidí nad šedesát let. Neobyčejně silná zima nezasáhla pouze Peru, ale všechny země na jihu kontinentu.

Ostatní země Latinské Ameriky

Ekvádor získá větší kontrolu nad těžbou ropy. Podle zákona, který v úterý vešel v platnost se stát stane vlastníkem ropy a těžební společnosti dostanou kontrakty na její těžení, což má zajistit státu příjem větší než 20%, který má z exportované ropy dnes. Společnosti, které odmítnou nové kontrakty budou znárodněny a zahraničnímu vlastníkovi má být vyplacena férová cena. Zákon vešel v platnost bez hlasování v Kongresu, protože vypršel časový limit na hlasování. Jakmile bude zákon publikován je pravděpodobné, že Kongres začne debatu o jeho reformě.

Na Kubě po dlouhé době nepromluvil v Den revoluce ani jeden z bratrů Castrů. Spekuluje se o tom, že možná to je kvůli tomu, že Raúl Castro se chystá oznámit ekonomické reformy ve formálnějším prostředí Národního shromáždění tuto neděli.

Prezident Chile oznámil, že neudělí milost vojenským činitelům Pinochetova režimu, tak jak ho o to žádali katoličtí biskupové. Řekl, že nemůže prominout vraždy a zločiny proti lidskosti a že debata o milosti otevřela staré rány v chilské společnosti.

A Honduraským zaměstnancům, kteří vyráběli trička pro firmu Nike a byli po zavření továren propuštěni bez odstupného, zaplatí Nike odškodné v průměru téměř 900 dolarů na osobu poté, co hrozilo, že americké univerzitní obchody budou zboží firmy Nike bojkotovat.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.