Iquitos: Ideální základna pro prozkoumání Amazonského pralesa

Iquitos: Ideální základna pro prozkoumání Amazonského pralesa

Pokud toužíte poznat Amazonský prales a projet se lodí po Amazonce je Iquitos ideálním místem, kde s poznáváním začít.

Iquitos s okolním světem nespojuje silnice, a tak cesta do něj vede pouze letecky nebo lodí. Ceny letenek z hlavního města Limy však jsou přijatelné (cca 100 dolarů jedna cesta) a létá sem několik letů denně. Lodní spojení má Iquitos logicky s jakýmkoliv místem na Amazonce. Rychlou lodí odtud dojedete za půl dne na peruánsko-brazilsko-kolumbijské trojmezí. K 3000-kilometrové cestě do brazilského Belému nacházejícího se u ústí řeky do Atlantiku budete potřebovat více než týden.

Velká budova (dnes škola) je připomínkou toho, že město na počátku 20. století zažilo boom díky exportu kaučuku používaného k výrobě pneumatik automobilů.

Velká budova (dnes škola) je připomínkou toho, že město na počátku 20. století zažilo boom díky exportu kaučuku používaného k výrobě pneumatik automobilů.

Pokud se v Iquitosu a Amazonském pralese můžete zdržet několik dní, můžete si vybrat z řady agentur, které organizují různě dlouhé a různě orientované výpravy do džungle (delfíni, kempování v džungli, piraňe atp.). V každé ulici je agentur hned několik, ale seznam těch nejserióznějších vám dá vládní turistická kancelář iPerú, která má sídlo na letišti a v centru města.

Prohlídka města vám zabere několik hodin a rozhodně si nemůžete nechat ujít jeho plovoucí část Belén. Tuto chudou část města uvidíte buď na vodě nebo na suchu v závislosti na aktuálním rozvodnění Amazonky. Nejvíce vody má řeka obvykle v květnu a nejméně v říjnu. V období dešťů je nejlepší prohlédnout si Belén z motorové kanoe, kterou je možno pronajmout nedaleko náměstí.

Jediná silnice z Iquitosu vede do 90 kilometrů vzdáleného města Nauta a projet si ji můžete například na motorce, kterou si lze levně pronajmout v centru města.

Iquitos byl na začátku 20. století bohaté město díky tomu, že se odsud vyvážel kaučuk potřebný k výrobě pneumatik. Dnes je město důležitou turistickou zastávkou a přístavem odkud se vyváží dřevo natěžené v Amazonském pralese.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.