Latinská Amerika nově -bohužel- téměř bez českých ambasád

Latinská Amerika nově -bohužel- téměř bez českých ambasád

V rámci šetření uzavře Česká republika řadu ambasád. Výrazně bude škrty v rozpočtu ministerstva zahraničí zasažen region Latinské Ameriky. Na první pohled se zavírání může zdát logické: S Latinskou Amerikou toho mnoho společného nemáme, a tak není důvod zde mít ambasády. Kromě toho jsme členy EU a čeští cestovatelé se v případě problémů mohou obrátit na ambasádu kteréhokoliv členského státu. Řada zemí (Slovensko, Maďarsko, Polsko atp.) ambasády v regionu nemá a nezdá se, že by jim chyběly. Na druhou stranu je region Latinské Ameriky prioritním regionem EU, a když v regionu vidí budoucnost EU (viz letošní dohody o volném obchodu se Střední Amerikou a Kolumbií), je škoda, že česká vláda v ambasádách vidí pouze finanční zátěž a nikoliv investici, která by se v budoucnu mohla zhodnotit.

Český velvyslanec s prezidentem Kostariky a nositelem Nobelovy ceny za mír Oscarem Ariasem

Český velvyslanec s prezidentem Kostariky a nositelem Nobelovy ceny za mír Oscarem Ariasem

V Latinské Americe přijdeme o zastoupení v Kostarice, Kolumbii a Venezuele. Kostarická ambasáda měla na starosti celý region Střední Ameriky (Panamu, Nikaraguu, Salvador, Honduras a Belize), do působnosti kolumbijské ambasády patřil Ekvádor. Venezuela měla v působnosti celou řadu karibských zemí včetně Haiti.

Rád bych věřil, že zavírání ambasád je promyšleným krokem, ale okolnosti nasvědčují tomu, že se jedná o matematicky jednoduché úspory v rozpočtu, kterých v budoucnu možná budeme litovat. Na konci loňského roku se například rozhodlo o tom, že se zavře konzulát v brazilském Sau Paulu. Sau Paulo je byznys-centrem Latinské Ameriky a navíc je Brazílie prioritní zemí pro český export. Plán na ukončení chodu konzulátu chápu tak, že vláda o rušení zahraničních zastoupení zas tolik nepřemýšlí. Asi nebudu daleko od pravdy, když prohlásím, že saopaulský konzulát zachránila prezidentova cesta po Jižní Americe, který si během návštěvy Brazílie na uzavření stěžoval. Vláda před několika týdny naštěstí rušení tohoto konzulátu odvolala.

Zavírat ambasády v Latinské Americe se, podle mého názoru, v dlouhodobém horizontu nevyplatí.  V první řadě přijdou čeští exportéři o podporu státu,  která zde hraje větší roli než v rozvinutých západních zemích, kde vláda a soukromý sektor jsou více odděleni.

Václav Klaus: `Večer se na českém velvyslanectví koná recepce, kterou navštívil i peruánský prezident. Je to pozitivní gesto, já to – abych se přiznal – v podobných případech doma většinou nedělám.`

Václav Klaus: `Večer se na českém velvyslanectví koná recepce, kterou navštívil i peruánský prezident. Je to pozitivní gesto, já to – abych se přiznal – v podobných případech doma většinou nedělám.`

Z politických důvodů zase není dobré zavírat ambasádu v zemi jako Venezuela, která kráčí k socialismu a kde bychom mohli v budoucnu pomáhat disidentům třeba, tak jak to -alespoň doufám- děláme na Kubě.

V neposlední řadě se situace zkomplikuje místním žadatelům o vízum, kteří budou buďto muset žádat o schengenské vízum na ambasádě jiné země EU (například ambasáda SRN v některých zemích nevyřizuje víza zrovna bez problémů) nebo žadatelé budou muset navštívit ambasádu vzdálenou tisíce kilometrů od jejich země. Stejně tak rušení ambasád určitě nepotěší nemalou skupinu českých krajanů.

Zrušením ambasád přijde ČR o úředníky a diplomaty, kteří problematice dané země rozumí nejen přes média a učebnice, ale znají i místní realitu. Existence ambasády byla také dobrá k tomu, že hlava daného státu měla alespoň při jmenování ambasadorů na několik minut možnost zaregistrovat existenci ČR a získat alespoň základní informace o naší zemi. A že pro prezidenty LA nejsme úplně nevýznamní svědčí třeba i to, že prezident Peru přišel na večírek české ambasády v Limě (nad čímž se podivoval i náš prezident).

Chápu, že šetřit se musí, ale myslím, že peníze v rozpočtu ministerstva zahraničí se daly ušetřit i bez zavírání ambasád v Latinské Americe. Nájmy a zdejší průměrné platy jsou na naše poměry poměrně nízké. Možná by stačilo snížit stavy, zkrátit hodiny pro veřejnost a najít levnější sídlo. Současné ambasády se rozhodně mohly uskromnit (popis venezuelské a kostarické) a případně skončit v kancelářské budově podobně jak funguje třeba ambasáda Argentiny v Ekvádoru.

Ambasády v Latinské Americe po plánovaném rušení:

 • Mexiko
 • Kuba
 • Brazílie
 • Peru
 • Argentina
 • Chile

Země bez ambasády:

 • Guatemala
 • Belize
 • Salvador
 • Honduras
 • Nikaragua
 • Kostarika
 • Panama
 • Kolumbie
 • Venezuela (země Karibiku a Guany)
 • Ekvádor
 • Bolívie
 • Uruguay

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.