Týden: Skandál v brazilské prezidentské kampani, Hurikán Karl v Mexiku

Týden: Skandál v brazilské prezidentské kampani, Hurikán Karl v Mexiku

V uplynulém týdnu se hurikán přehnal Mexikem a menší přeháňku zaznamenala i brazilská prezidentská kampaň. Ochlazení bylo zaznamenáno na jihu amerického kontinentu ve vztazích mezi Chile a Argentinou.

Brazílie

Necelé dva týdny před prvním kolem prezidentské volby v Brazílii zkomplikoval korupční skandál téměř jasnou výhru Lulově nástupkyni Dilmě Rousseffové. Erenice Guerra, šéfka prezidentské kanceláře a někdejší pravá ruka Rousseffové, rezignovala poté, co zpravodajský týdeník Veja zveřejnil informace o tom, že Guerrova rodina se podílela na nezákonném udělování státních zakázek. O tom, že obvinění nebere Lulova vládní strana na lehkou váhu svědčí i to, že prezident se rozhodl nejet na zasedání OSN v New Yorku.

Nejedná se o první skandál v prezidentské kampani. Před několika týdny se na veřejnosti objevila nelegálně získaná daňová přiznání dcery kandidáta opozice Joseho Serry. Serrova kampaň ze zveřejnění dokumentů obvinila vládní stranu, ale zatím se nic neprokázalo. Stejně tak není prokázáno, že  Lula nebo Rousseffová věděli o nelegálním prodeji státních zakázek. Rouseffová, dcera bulharských emigrantů, v předvolebních průzkumech stále vede o téměř dvacet procent. Pokud se situace dramaticky nezmění mohla by vyhrát již v prvním kole 3. října, kde musí získat více než polovinu hlasů.

Mexiko

Územím Mexika se o víkendu přehnal hurikán Karl. Nejvíce postiženou je oblast v okolí města Veracruz na jihovýchodě země, kde bylo hlášeno více než 10 obětí. Bez přístřeší se ocitlo přes 40 tisíc lidí. V zatopených oblastech bylo hlášeno rabování.  Vážné záplavy postihly Mexiko již začátkem měsíce. Sezóna hurikánů v Atlantiku končí až 30. listopadu.

Argentina a Chile

Vztahy mezi Argentinou a Chile jsou o něco napjatější kvůli požadavku na extradici bývalého partyzána, který nyní žije v Argentině. Sergio Galvarino Apablaza byl v Chile obviněn z vraždy z pravicového senátora a blízkého Pinochetova poradce Jaimeho Guzmána. Vražda se odehrála v roce 1991, tedy po návratu demokracie. Nejvyšší argentinský soud rozhodl, že Apablaza by měl být vydán do Chile. Jeho vydání tak může zabránit pouze to, že mu bude udělen politický azyl.  Argentinská prezidentka tak má na výběr vydat Apablazu a neurazit Chile nebo nevydat a udržet si podporu organizací pro lidská práva.  Tyto organizace jsou totiž přesvědčeny, že bývalý terorista by neměl v Chile spravedlivý proces.

Ostatní země

Během útoku kolumbijské armády na základnu FARC u hranice s Ekvádorem zahynulo 27 rebelů. Mezi obětmi byl je i velitel Sixto Cabana na jehož dopadení vypsalo ministerstvo zahraničí Spojených států odměnu 2,5 miliónu dolarů.

Kuba svolala zasedání, kde bude lidem vysvětleno propouštění půl milionu pracovníků.

V Paraguayi prezident Lugo vyměnil šéfy všech složek ozbrojených sil. Velitelé byli jmenování loni v říjnu poté, co se objevily spekulace o možném státním převratu. Od nástupu levicového prezidenta v Paraguayi v roce 2008 je to již čtvrtá obměna velitelů. Od roku 1954 do roku 1989 byla Paraguay vojenskou diktaturou. Podle analytiků je ale v zemi pravděpodobnost státního převratu malá.

Kostarika, Honduras a Nikaragua se poprvé v USA dostaly na list hlavních zemí přes které se pašují drogy.

Cocaleros v Peru protestovali proti eradikaci koky tím, že obsadili elektrárnu a odřízli elektriku téměř půl miliónu lidí. Továrnu následně obsadila policie, osvobodila zaměstnance elektrárny a zadržela 120 protestujících. Pěstování koky je v regionu často jedinou pracovní příležitostí.

Venezuela se připravuje na volby do Národního shromáždění, které se uskuteční tento víkend. Shromáždění je již 11 let ovládáno Chavézovou PSUV a není vyloučeno, že opozice by mohla získat většinu.

Ekvádor vypoví dohodu o ochraně investic s několika evropskými zeměmi a chystá se pravděpodobně zrušit všechny takové dohody. Prezident Ekvádoru tvrdí, že řešit spory o investice u mezinárodních soudů je proti nové ústavě. V posledních letech klesly zahraniční investice v zemi o více než třetinu.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.