Burzy v Latinské Americe

Burzy v Latinské Americe
Porovnání vývoje tří hlavních burzovních indexů v Latinské Americe (Brazílie: oranžová, Mexiko: zelená, Chile: žlutá) a českého indexu PX (červená co končí pod nulou)

Porovnání vývoje tří hlavních burzovních indexů v Latinské Americe (Brazílie: oranžová, Mexiko: zelená, Chile: žlutá) a českého indexu PX (červená co končí pod nulou) Zdroj: Bloomberg.com

Finanční trhy v řadě zemí Latinské Ameriky během posledních let vyrostly o desítky procent (viz graf) a svět těmto trhům věnuje mnohem větší pozornost. Mají zde sídlo některé z největších a nejdůležitějších firem na světě (Petrobras, Embraer, LAN, FEMSA). Podívejme se, jaké jsou hlavní burzy v Latinské Americe, co se na nich obchoduje a jak se jim dařilo v posledních letech.

Brazílie

Nejdůležitější burzou v celé Latinské Americe je bezesporu brazilská burza Bovespa (na titulním obrázku), která sídlí v Sao Paulu. Byla založena již v roce 1890, ale stala se světově důležitou teprve v posledních letech. Letos se z ní po rekordním prodeji akcií Petrobrasu stala druhá největší burza na světě dle tržní kapitalizace.

Kromě již zmíněného Petrobrasu, jehož akcie se tento měsíc prodaly za rekordních 70 miliard dolarů najdete na burze také další významné brazilské firmy jako třeba Embraer (konkurent Airbusu a Boeingu), Itaú Unibanco (největší banka na jižní polokouli), TAM (aerolinky v procesu fúze s chilskou LAN) a  Marcopolo (výrobce autobusů)

Hlavním indexem burzy je Ibovespa. Ten letos od začátku roku index vzrostl o 3%.

Oficiální web, Graf indexu Ibovespa

Mexiko

Hlavní mexickou burzou je La Bolsa Mexicana de Valores v hlavním městě Cidudad de Mexico, kde sídlí  již od konce 19. století.

Obchodují se zde například America Movil (jedna z největších telefoních společností na světě), Grupo Bimbo (celosvětově jedna z největších pekáren), Televisa (televizní společnost) a konkurenční TV Azteca, Soriana (řetězec supermarketů) a konkurenční Walmex (Walmart Mexico), FEMSA (výrobce piv Tecate, Sol, Dos Equis a řetězec večerek OXXO) nebo Grupo Modelo (pivo Corona). Podle Bloombergu táhne v současnosti tuto burzu miliardář Carlos Slim (náš rofil zde), jehož firmy se podílejí na hlavním indexu burzy jednou třetinou.

Hlavním indexem burzy je IPC. Letos od začátku roku index vzrostl o 11%.

Oficiální web, Graf indexu IPC

Chile

Hlavní chilská burza se nachází v Santiagu (Bolsa de Comercio de Santiago). Burza byla založena roku 1893 a většinu obchodů zde tehdy dělaly důlní společnosti.

Dnes se na santiagské burze obchodují například aerolinky LAN, obchodní domy Ripley, Falabella a LaPolar, výrobce vín Concha y Toro, Multifoods (vývozce lososů), SQM (chemicko-hornická společnost) a SONDA (jeden z hlavních poskytovatelů IT řešení v LA).

Hlavním indexem burzy je IPSA. Tento index letos vzrostl o 33%.

Oficiální web, Graf indexu IPSA

Kolumbie

Kolumbijská burza Bolsa de Valores de Colombia vznikla v roce 2001 spojením burz ve městech Bogota, Medellín a Cali.

Hlavní akcií obchodovanou na burze je státní petrolejářská společnost Ecopetrol. Najdete zde také Bancolombia (jedna z největších bank v Latinské Americe), Exito (řetězec supermarketů) a v roce 2011 by se na burzu měla  vrátit také nadnárodní letecká společnost Avianca.

Hlavním indexem burzy je IGBC. Letos od začátku roku tento index vzrostl o 36%.

Oficiální web, Graf indexu IGBC

Argentina

Další významnou burzou v Jižní Americe je burza v argentinském Buenos Aires (Bolsa de Comercio de Buenos Aires).

Mezi významnými tituly obchodované na této burze najdete například Grupo Clarín (mediální společnost).

Hlavním indexem burzy je MERVAL. Zajímavé na tomto indexu je, že není zas tak argentinský. Letos od začátku roku index vzrostl o 29 %.

Oficiální web, Graf indexu Merval

Peru

Jedinou peruánskou burzou je burza v Limě (Bolsa de Valores de Lima). Obchodují se na ní především důlní společnosti. Pokud chcete svůj podíl v známém nápoji Inca Cola, dnes součást Coca Coly, tak ten se obchoduje jako skupina Lindley.

Hlavním indexem burzy je IGBVL. Letos od začátku roku index vzrostl o 32 %.

Oficiální web, Graf hlavního Indexu

Další burzy

Burzy mají také další země Jižní a Střední Ameriky, ale ve světovém měřítku je jejich význam zanedbatelný.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.