Týden: Chilští horníci zachráněni, Nobelova cena pro Jižní Ameriku

Týden: Chilští horníci zachráněni, Nobelova cena pro Jižní Ameriku

Hlavní událostí v minulém týdnu byla nepochybně záchranná akce zavelených chilských horníků. Latinská Amerika se ale dostala do pozornosti světových médií také tím, že Nobelovu cenu za literaturu získal peruánský autor Mario Vargas Llosa.

Chile

V Chile se podařilo dostat na povrch všechny horníky, kteří byly zaveleni 5. srpna v dole Svatého Josefa v poušti Atacama na severu Chile. Třiatřicet horníků strávilo po zemí v hloubce 700 metrů (což odpovídá dvojnásobné výšce Eiffelovy věže) více než dva měsíce. Zcela odříznuti od světa byli až do 22. srpna, kdy k nim dorazila sonda pomocí níž horníci vyslali světu zprávu: “Jsme v pořádku, jsme v záchranném krytu. Všech 33”. (Estamos bien en el refugio, Los 33.) Krátce poté se začaly vrtat tři šachty, pomocí níž měli být horníci evakuování na povrch. Po 33 dnech s k nim nakonec jedna dovrtala a v úterý 13. října těsně po půlnoci byl soundou Fénix na povrch vyvezen první z třiatřiceti horníků. Poslední  šachtu opustil o 22 hodin později šéf směny a symbolicky ohlásil ukončení směnu prezidentovi republiky, který na něj, stejně jako na všechny předcházející horníky, čekal.

První vyproštěný horník

Osud zavalených havířů sledoval s napětím celý svět a v den vyprošťování bylo na místě několik set novinářů z celého světa. Tady v Chile hlavní televizní stanice přerušily tradiční vysílání a po více než 24 hodin informovaly pouze o záchraně horníků.

Havíři byly pod zemí uvězněni déle než kterýkoliv jejich kolega v minulosti. Během věznění se z nich staly mediální hvězdy a k práci v dolech se nikdo z nich, přinejmenším na čas, vracet nebude. Jeden z horníků Franklin Lobos, bývalý profesionální fotbalista, začne s dvouletým trenérským kurzem, který mu zaplatí fotbalová federace. O peníze, zdá se, žádný z horníků mít aspoň na chvíli nouzi nebude. Excentrický chilský filantrop a milionář Leonardo Farkas daroval každé rodině 10 tisíc dolarů, což je o něco méně než jejich roční plat. Kromě šeku asi čeká horníky také cesta po Evropě, kterou jim zaplatí jeden ze sponzorů a kam je na návštěvu pozval kromě jiných také fotbalový klub Real Madrid.

Záchranná operace stála milióny dolarů. Podle ministra hornictví 70 procent nákladů zaplatí stát a na zbytek bude ze sponzorských darů a sbírek.

Některé místní komentáře upozorňují na to, že ze záchrany se stala reality show a zapomíná se na to, čím příběh horníků začal: nedostatečnou bezpečností na pracovišti, které je v Chile stále vážným problémem

Peru

Po řadě let putuje cena za literaturu do Jižní Ameriky. Posledním jihoamerickým spisovatelem byl Gabriel Gabriela Garcia Márquez, ten cenu získal v roce 1982.  O nositeli ceny jsme psali v našem článku. Ne všichni se však z udělení ceny radovali. Na Kubě, kterou Vargas Llosa kritizuje, se udělení režimu rozhodně nezamlouvá.

Ostatní země:

Kolumbie nahradí Mexiko v Radě bezpečnosti OSN, kde bude Latinskou Ameriku reprezentovat spolu s Brazílií.

V Mexiku pokračuje drogové násilí. Na severu Mexika bylo zavražděno 8 policistů a zavražděn byl též starosta ve státě Oaxaca. Zatímco útoky proti policistům jsou na pořádku dne již dlouho, útoky na politiky jsou relativně novým úkazem. I přes špatnou bezpečností situaci se ale do země vrací turisté, jejich počet v porovnání s rokem 2009 stoupl o 20%.

V Ekvádoru byl prodloužen výjimečný stav a 13 policistů, kteří se údajně podíleli na údajném pokusu o státní převrat, je ve vazbě.

Po událostech v Ekvádoru a loňském převratu v Hondurasu žádá prezident Salvadoru, aby se vytvořil systému pro prevenci státních převratů.

V Kostarice, která se stala důležitou tranzitní zemí narkotrafikantů, se zřítlo malé letadlo. V nádrži bylo nalezeno přes 170 kilogramů kokainu.

Americký prezident se Guatemale omluvil za to, že američtí vědci během studie v 40. letech infikovali guatemalské pacienty sexuálně přenosnými nemocemi.

V Bolívii nevstoupí v platnost zákon, který měl omezit množství koky, které každý pěstitel může prodat. Zákon snižoval povolené množství ze 7kg na 2kg kokových listů měsíčně. Vláda se rozhodla zákon anulovat po protestech pěstitelů.

Národní shromáždění ve Venezuele odsouhlasilo zákon, který zjednoduší a zrychlí znárodnění dalších firem.

Argentina podala u OSN protest proti politickým manévrům Britů na Falklandech/Malvinách.

A v rozsáhlý oblastech brazilské části Amazonského pralesa budou po aukci moci těžit soukromé firmy. Systém koncesí má omezit nelegální těžbu, která představuje v regionu vážný problém.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.