Týden: Neúspěšný “státní převrat” v Ekvádoru, Volby v Brazílii a Venezuele

Týden: Neúspěšný “státní převrat” v Ekvádoru, Volby v Brazílii a Venezuele

Skoro státní převrat V Ekvádoru a dvoje důležité volby. Takový byl týden v Latinské Americe.

Ekvádor

Podle světových politiků a řady médií zažil Ekvádor ve čtvrtek neúspěšný pokus o státní převrat. S odstupem času se ale zdá, že šlo o vzpouru nespokojených strážců pořádku, která se vymkla z rukou. Policistům v Ekvádoru se nelíbí, že by jim měli být odebrány některé výhody. Prezident Rafael Correa se rozhodl promluvit na jejich demonstraci a vysvětlit, že jim vlastně plat nesnižuje. Během projevu se ale temperamentní prezident rozohnil, čímž protestující ještě víc naštval. Situace v policejních kasárnách, kde se demonstrace konala, začala být chaotická, rozbouření policisté přemohli neadekvátně připravenou prezidentskou ochranku a Correa byl unesen do nedaleké nemocnice.

Během “věznění” se prezident telefonicky spojil se svými spojenci levicovými prezidenty a dal rozhovor médiím, kde potvrdil, že byl unesen.

Únos prezidenta a pokus o státní převrat ihned odsoudili všechny vlády regionu. Podporu prezidentovi a vládě hned od začátku vyjádřili jak nejvyšší velitel ozbrojených sil, tak jeho tvrdý kritik a hlavní politický oponent starosta města Guayaquil Jaime Nebot.

Během dne ovládl zemi chaos a rabování, které skončilo až poté, co byl večer prezident osvobozen elitní policejní jednotkou.

Státní převraty v Latinské Americe nebyly ničím překvapivým až do konce 70. let. Dnes jsou spíše výjimkou, ale i tak není dobrou taktikou jakéhokoliv prezidenta pobouřit si kteroukoliv část ozbrojených složek. Nepřekvapí tedy asi, že v pondělí ekvádorská vláda oznámila, že policii a armádě plat nakonec zvýší.

Venezuela

Ve Venezuele se konaly legislativní volby. Tentokrát se jich účastnila také opozice, která v roce 2005 volby ignorovala kvůli tomu, že údajně nebyla zajištěna jejich transparentnost. Kvůli tomuto rozhodnutí posledních pět let vláda Huga Chavéze neměla opozici. Letošní volby proběhly bez větších problémů a jejich průběh považovaly za regulérní jak USA, tak Evropská unie. Chavézova strana sice v Národním shromáždění podržela většinu křesel, ale opozice získala kritickou jednu třetinu nutnou k případnému zablokování zákonů. Otázkou nyní je, nakolik tradičně roztříštěná opozice, která měla společnou kandidátku, zůstane jednotná i po volbách.

Brazílie

Volilo se také v Brazíli. Po osmi letech tam končí prezidentský mandát stále populárnímu Lulovi da Silvovi a očekávalo se, že možná již v prvním kole by mohla zvítězit jeho nástupkyně Dilma Rousseffová. (Lula nikdy v prvním kole nevyhrál) Nakonec se jí ale o tři procenta nepodařilo získat polovinu hlasů, a tak se na konci října Brazilci budou rozhodovat mezi levicovou Rousseffovou a konzervativcem Josém Serrou. V tuto chvíli málokdo pochybuje o vítězství Rousseffové.

Ostatní země

Argentinská vláda pobouřila Chile tím, že udělila politický azyl bývalému partyzánovi, který by měl být v Chile souzen za vraždu pravicového senátora v roce 1991.

Kuba začala sondovat mezi dalšími uvězněnými disidenty, zda by měli zájem emigrovat a dostat se tak na svobodu.

Mexiko zaznamenalo řadu významných zatčení (Zeta, Gulf) v boji proti drogovým kartelům, ale také útok proti civilnímu obyvatelstvu, což není zas tak obvyklé ani v zemi, kde násilí je na denním pořádku.

A v Kolumbii policie překazila únos bratra Pabla Escobara. Roberto Escobar pracoval v Escobarově kartelu jako logistik a řadu let si odseděl ve vězení.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.