Týden: Zemřel Néstor Kirchner, Na Kubě se opět může podnikat

Týden: Zemřel Néstor Kirchner, Na Kubě se opět může podnikat
Foto: Prezidentský úřad (Argentina)

Náhlá smrt argentinského exprezidenta a svobodnější podnikání na Kubě se řadí mezi hlavní zprávy uplynulých sedmi dní.

Argentina

Ve středu ráno na infarkt ve věku 60 let nečekaně zemřel bývalý prezident Argentiny a manžel současné prezidentky Néstor Kirchner. Exprezident v letošním roce prodělal kvůli problémům s cévami dvě operace, poslední v polovině září.  Očekávalo se, že by se o prezidentský post mohl ucházet znovu příští rok. Podle předvolebních průzkumů měl velkou šanci post prezidenta znovu získat.

Kirchner, přezdívaný  – kvůli původu z Patagonie –  pinguino,  byl v minulosti guvenérnrem v provincii Santa Cruz (1991-2003), později poslancem a od roku 2003 do roku 2007 prezidentem. Letos na jaře byl zvolen prvním generálním tajemníkem Unasuru.

Volební systém v Argentině nedovoluje okamžité znovuzvolení prezidenta, ale Kirchner v prezidentském paláci zůstal díky tomu, že volby vyhrála jeho manželka a současná prezidentka Cristina Fernandézová de Kirchner.

Působení obou Kirchnerů je mnohdy kritizováno, ale skutečností je, že během Kirchnerova prezidentského období se Argentina stabilizovala a do značné míry zotavila z finanční krize roku 2000.

Řada komentátorů vždy byla toho názoru, že během vlády Kirchnerové prezidentský úřad řídil její manžel, proto vládnout bez Néstora Kirchnera nebude pro prezidentku Argentiny jednoduché.

Kuba

Na Kubu se vrátily další formy soukromého podnikání. Kromě taxíků a kadeřníků, kterým byla povolena činnost již dříve, se nově bude moci podnikat v dalších 178 odvětvích. Jakékoliv soukromé podnikání bylo Kubáncům zakázáno od kompletního znárodnění v roce 1968. Jedním z hlavních důvodů, proč Kuba podnikání povoluje (kromě toho, že je potřeba nějak zaměstnat přes půl miliónu propuštěných státních zaměstnanců) je to, že jejich podnikání bude zdaněno sazbou 25 – 50%. Kuba urgentně potřebuje zlepšit špatnou ekonomickou situaci a toto je jeden ze způsobů, jak hodlá Raúl Castro do státního rozpočtu přivést více peněz.

Podle vlády by přibližně polovina z půl milionu nově propuštěných státních zaměstnanců mohla najít práci v novém soukromém sektoru. Až do této doby pro stát pracovalo přibližně 95 procent všech pracujících.

Ostatní země

Týden po Hugo Chavézovi se vydal na návštěvu Íránu také bolivijský prezident Evo Morales. S Íránem se dohodl na společné bance, spolupráci v řadě oblastí a konkrétně na nákupu traktorů a možná i výstavbě traktorárny v Bolívii.

V Brazílii vážná sucha způsobila, že hladina v nejvýznamnějším přítoku Amazonky poklesla na nejnižší úroveň za posledních více než sto let (13,64m). Desítky komunit závislých na řece kvůli dopravě se tak dostaly do izolace. Během loňského léta byla na této řece naopak zaznamenána nejvyšší povodňová hladina (29,77).

Chilskému prezidentovi Sebastianovi Pinerovi se během jeho návštěvy v Německu podařilo menší faux pas, když do prezidentské návštěvní knihy napsal frázi, kterou se naučil v dětství: “Deutschland über alles”, což byl bohužel začátek nacistické hymny. Za svou neznalost se Pinera omluvil.

O Zlatý míč FIFA se letos bude ucházet také několik Latinoameričanů. Lionel Messi, který získal Zlatý míč loni je jediným Argentincem na seznamu. Kromě něj by ocenění mohl získat také Uruguayec Diego Forlan nebo někdo z brazilského tria  Daniel Alves, Júlio César a Maicon.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.