Týden: Hranice mezi Kostarikou a Nikaraguou, Cholera na Haiti

Týden: Hranice mezi Kostarikou a Nikaraguou, Cholera na Haiti
Foto: Vláda Kostariky

Spor mezi Kostarikou a Nikaraguou o hranici se nevyřešil ani po zasedání Organizace amerických států. Oběti epidemie cholery na Haiti každým dnem přibývá.

Kostarika, Nikaragua

Organizace amerických států doporučila Kostarice a Nikaragui z území v ústí řece San Juan, které  si obě země nárokují, stáhnout ozbrojené složky. Nikaragua to odmítla a zároveň zvažuje své setrvání v OAS.

Řada světových médií (u nás například ČT24, ČN nebo Živě) mylně informovala o tom, že tento konflikt mají na svědomí mapy Google. Jako titulek to zní zajímavě, ale pravda to není. Obě země se o hranici přou již od svého založení. Nikaragua tvrdí, že má právo na území v místech kudy řeka protékala před 150-ti lety. Mapa Googlu sice vycházela z chybných dat amerického ministerstva zahraničí, ale to nebyl důvod, proč Nikaragujci začali bagrovat v místech, kde bylo koryto řeky v roce 1858.  Nikaragua sporné území zabrala na základě své interpretace rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora z roku 2009, nikoliv na základě špatně hranice zakreslené na Googlu.

Spor vytvořil pro nikaragujského prezidenta Daniela Ortegu příznivou vnitropolitickou situaci. Ortega se bude příští rok s největší pravděpodobností ucházet o -do značné míry nelegální- třetí znovuzvolení a vlna vlastenectví zapříčinila to, že jeho popularita roste. Je velmi nepravděpodobné, že spor by se vyřešil ještě před volbami a jakékoliv drastické řešení situace by jeho popularitu nepochybně ještě zvedlo. Normálně rozdělené Nárdodní shromáždění se poprvé po dlouhé době shodlo a vyjádřilo prezidentovi plnou podporu.

Haiti

Šíření cholery, která se na Haiti poprvé objevila před třemi týdny, se nezpomaluje. Nemoc se již dostala do hlavního města Port-au-Prince a podle posledních údajů bylo kvůli nemoci hospitalizováno téměř patnáct tisíc lidí. Již přes 900 Haiťanů na nemoc zemřelo. OSN varuje, že nakazit by se mohlo až 200 tisíc lidí.

Dominikánská republika sdílející s Haiti pozemní hranici otevřela populární hraničí trhy, které byly uzavřeny poté, co se cholera na Haiti objevila. Podle dominikánského ministra zdravotnictví nebyl v jeho zemi dosud zaznamenán jediný případ cholery. Haitští prodejci budou mít vymezen svůj sektor a na hranici se budou přísněji sledovat příznaky nákazy cholerou.

Ostatní země

Bývalý prezident Peru Alejandro Toledo bude jedním z kandidátů na prezidenta v příštím roce. Hlavními kandidáty tak jsou v současnosti kromě Toleda také Keiko Fujimori (dcera Alberta Fuimoriho), Luis Castañeda (pravicový starosta Limy) a Ollanta Humala (označovaný za nacionalistu a chavistu). Volit se bude v dubnu a je pravděpodobné, že se objeví další kandidáti.

Prohlášení jednoho z venezuelských generálů o tom, že ozbrojené složky by nepřijaly protichavézkou vládu vyvolalo kritiku nejen opozice, ale také OAS.

Po dlouhé nemoci ve věku 85 let zemřel jeden z čelních představitelů argentinské diktatury Emilio Eduardo Massera. Jako šéf námořnictva měl na starosti centra mučení a zbavování se ostatků těl těch, co mučení nepřežili.

Budoucí prezidentka Brazílie bude podle Luly i nadále prohlubovat vztahy s africkým kontinentem. Angola a Mozambik jsou dvě největší země, kde se mluví portugalsky. Obě země již mají řadu programů ve kterých s Brazílií spolupracují.

Interamerická tisková organizace (IAPA) tvrdí, že svoboda tisku v Latinské Americe je ohrožena kvůli drogovému násilím (Mexiko) a autoritářským režimům (Venezuela, Ekvádor, Bolívie, Argentina).

Ministerstvo spravedlnosti Spojených států přiznalo, že program, který má zabránit prodeji zbraní do Mexika (zbraně končí v rukou nakrotrafikantů) příliš nefunguje.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.