Týden: Válka v Riu a Chaotické volby na Haiti

Týden: Válka v Riu a Chaotické volby na Haiti
Foto: EBC

Brazilské Rio de Janeiro zažívá ofenzívu proti drogovým delerům, Haiti má za sebou chaotické volby, prezident Bolívie si opět stěžoval na Spojené státy a Latinská Amerika si zvolila novou Miss.

Brazílie

Válka v Riu, tak nazývají brazilská média vojensko-policejní akci při které tento týden ozbrojené složky obsadily jednu z hlavních chudinských čtvrtí v Rio de Janeiru ovládanou narkotrafikanty.

Chudinské čtvrti (známé jako favely) jsou ovládány drogovými gangy, které mají obyčejně ve favele absolutní kontrolu. Vláda se snaží město před Mistrovstvím světa v roce 2014 a Olympiádou v roce 2016 vyčistit a udělat bezpečným. Součástí plánu vlády je také vytvoření Uklidňující policejní jednotky (Unidade de Polícia Pacificadora), která je do favely nasazena. Ve čtvrtích kde již UPP začala působit se zločinnost dramaticky snížila. To se samozřejmě drogovým šéfům nelíbí.

Napětí mezi policí a drogovými dealery vyvrcholilo začátkem týdne a až do neděle probíhaly boje ve favele Vila Cruzeiro. Ve čtvrtek byli trafikanti zatlačeni do čtvrti Alemão a v neděli se vládním jednotkám podařilo dobýt i toto území. Policejní mluvčí označil dobytí této čtvrti jako den, kdy byla čtvrť vrácena lidem.

Většina obyvatel je ráda, že se podařilo čtvrt od drogových dealerů vyčistit, ale mnozí si nejsou jisti, jak dlouho situace vydrží. Během bojů zemřelo podle agentury AP 36 lidí, především dealerů, ale New York Times uvádí, že mezi obětmi je i dvouletá holčička.

(Fotky z akce, Výpověď dvou Brazilců o operaci)

Reportáž BBC:

Haiti

Na Haiti se v neděli konaly legislativní a prezidentské volby. Týden byl ve znamení předvolebních průzkumů. Ty však, vzhledem k chaotické situaci v zemi, jsou dosti nepřesné a staly se spíše propagačním nástrojem jednotlivých kampaní. Podle jednoho z těchto průzkumů měla největší šance na vítězství v prvním kole vůdkyně opozice Mirlande Manigatová a nástupce současného prezidenta Jude Célestin.

Řada kandidátů volala  po zrušení voleb, ale volby se nakonec přeci jen konaly. Podle BBC je však doprovázela řada problémů. Mnoho voličů se nenalezlo ve volebních seznamech, jiní volili opakovaně, voliči se nemohli svobodně rozhodnout atd. V neděli odpoledne 12 z 18 prezidentských kandidátů žádalo zrušení výsledků kvůli masivním podvodům.

Pokud volby nebudou zrušeny, měly by být předběžné výsledky známy 7. prosince. Nezískáli žádný z prezidentských kandidátů nadpoloviční většinu hlasů je plánováno druhé kolo prezidentské volby na 16. ledna. Kromě prezidenta se volili také poslanci a třetina senátorů.

Bolívie

V bolivijském městě Santa Cruz se sešli ministři obrany zemí amerického kontinentu (chyběly pouze vyloučené země Honduras a Kuba). Americký ministr Robert Gates varoval země Latinské Ameriky, aby byly velmi opatrné v jednání s teheránským režimem. Narážel přitom na nedávno oznámenou spolupráci mezi Bolívií a Íránem. Bolívijský prezident ve svém projevu kritizoval USA za podporu státních převratů ve Venezuele, Bolívii, Ekvádoru a Hondurasu. Vztahy mezi Bolívií a USA jsou od nástupu Moralese do prezidentského úřadu špatné.

Kromě zhoršení vztahů mezi Bolívií a Spojenými státy byla hlavními tématy průhlednost vojenských rozpočtů všech zemí a zlepšení koordinace pomoci při přírodních katastrofách. Přestože nebyla podepsána žádná smlouva, země kontinentu se zavázaly problém studovat.

Další země

Venezuelský prezident kritizoval “okupaci” Haiti jednotkami OSN. Vzhledem k tomu, že jednotkám velí Brazílie (relativní přítel Venezuely) je otázkou, jak dlouho bude Brazílie kritiku tolerovat.

Kolumbie a Ekvádor se dohodly na plném obnovení diplomatických vztahů, které byly přerušeny po bombardování ekvádorského území v roce 2008.

Země UNASURu se sice neshodly na tom, kdo nahradí zesnulého Nestora Kirchnera v roli generálního tajemníka této organizace, ale odsouhlasily systém sankcí (uzavření hranic, blokáda atd.) proti členské zemi, v níž byla ohrožena demokracie.

Brazilský prezident Lula da Silva vyloučil, že by mohl být sekretářem UNASURu, protože se bude věnovat africkému kontinentu, který se v posledních letech stal pro Brazílii prioritou.

Podle posledního průzkumu veřejného mínění si většina mexičanů myslí, že válka proti drogám vedená prezidentem Calderónem je neúspěšná. V minulosti byla většina občanů přesvědčena o tom, že válka je úspěšná.

A latinskoamerickou královnou krásy se stala osmnáctiletá Venezuelka Caroline Medina.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.