Týden: Výhra Dilmy Rousseffové v Brazílii, Bolívijskou jadernou elektrárnu postaví Írán

Týden: Výhra Dilmy Rousseffové v Brazílii, Bolívijskou jadernou elektrárnu postaví Írán

Událostí minulého týdne bylo zvolení prezidentky v Brazílii. Média pozornosti se těšil také bolivijský prezident Evo Morales, který podráždil některé západní politiky dohodou s Íránem ohledně rozvoje jaderné energie a nákupu zbraní v Teheránu.

Brazílie

V Brazílii v druhém kole prezidentské volby zvítězila Dilma Rousseffová kandidující za vládní levicovou Stranu pracujících (profil LA Dnes). Rousseffová získala 56,05%, zatímco sociální demokrat José Serra 43,95% hlasů. Skutečnost že je žena nepatřila k hlavním tématům kampaně. Hlas žen bylo rovnoměrně rozdělen mezi ní a jejího protikandidáta, ale více mužů preferovalo Rousseffovou před Serrou.

Analytici se shodují na tom, že pokračovat ve šlépějích prezidenta Luly da Silvy nebude jednoduché. Očekává se například, že role Brazílie na světové scéně se přinejmenším v prvních měsících vlády Rousseffové zmenší. Vzhledem k tomu, že Lula měl v tomto směru podle mnohých přehnané ambice, nemělo by toto Brazílii uškodit.

Většina Brazilců volila Rousseffovou právě proto, že jim to doporučil Lula, proto bude zajímavé sledovat, zda se jí v prvních měsících podaří vystoupit z jeho stínu a zda přesvědčí Brazilce, že by mohla být kandidátkou i v roce 2014.

V jednom z prvních povolebních rozhovorů slíbila budoucí prezidentka vymýtit bíduredukovat veřejné výdaje a snížit daně.

Bolívie

Prezident Bolívie Evo Morales po návratu z Íránu oznámil detaily toho, na čem se obě země dohodly. Největší pozornost vyvolala dohoda o spolupráci v oblasti atomové energie. Kromě ní  hodlá Bolívie od Iránu koupit vojenská letadla a vrtulníky a půjčit si 200 miliónů euro s nízkým úrokem.

Prezident Morales zdůraznil, že atomovou energii chtějí podobně jako v Brazílii nebo Argentině k mírovým účelům. Bolívie chce postavit jadernou elektrárnu a v budoucnu by ráda elektřinu exportovala do sousedních zemí. Otázkou ale je ale, proč se nedohodl na spolupráci právě s někým v regionu, třeba právě s Brazílií. Může toho Íran Bolívii opravdu nabídnout v jaderné energii více nebo se jedná především o politickou hru?

Nikaragua, Kostarika

Kostarika žádá Organizaci Amerických Států, aby se zabývala průnikem nikaragujských vojáků na její území. Kostarika, která nemá armádu, již do oblasti vyslala  asi 70 policistů a nyní hodlá jejich počet dále navýšit. Vztahy mezi oběma zeměmi se zhoršily poté, co Nikaragua před dvěma týdny začala bagrovat dno řeky San Juan údajně v chráněné přírodní oblasti patřící Kostarice. O přístup k řece na severní hranici Kostariky vedou obě země letitý spor. Vzhledem k tomu, že řeka mění tok, není zde hranice přesně vytyčena.

Spojené státy

V amerických legislativních volbách zvítězila Republikánská strana. I přesto, že republikáni nezískaly většinu v Senátu, znamená to pravděpodobně konec nadějí na imigrační reformu dříve než v roce 2013. Stejně tak nelze v brzké době očekávat  změnu postoje k embargu na Kubě. Naději na schválení naopak mají dohody o volném obchodu s Kolumbií a Panamou, jejichž ratifikaci již řadu měsíců americký Kongres blokuje. Nejasné je, jaké stanovisko zaujme nový Kongres k venezuelskému režimu.

Ostatní země

Venezuelský prezident Chavéz v neděli oznámil, že znárodní největší soukromou ocelárnu Sidetur. Podle prezidenta firma prodávala produkty za příliš vysokou cenu. Továrny obsadila národní garda.

Prezidenti Kolumbie a Venezuely se dohodli na obnovení některých společný projektů. Vztahy mezi oběma zeměmi se od nástupu nového kolumbijského prezidenta Santose výrazně zlepšily a to i přesto, že oba prezidenti jsou na opačném konci politického spektra.

V prvním projevu po smrti manžela Nestora Kirchnera argentinská prezidentka Fernandézová řekla, že ztráta manžela pro ní sice není nejtěžším životním momentem, ale je nejbolestivějším.

Podpora chilského prezidenta Sebastiána Piñery vzrostla (nepochybně díky úspěšné záchraně horníků) na 63%, což je nejvíce od jeho nástupu do úřadu na jaře letošního roku.  Malou podporu má vláda v oblasti kontroly kriminality, veřejné dopravy a zdravotnictví.

Nejvyšší soud v Uruguayi rozhodl, že zákon o amnestii vztahující se na představitele diktatury 73-85 je neplatný.

Kuba propustí do exilu nejdéle drženého politického vězně. Adrian Álvarez byl uvězněn v roce 1985 30 let za krádež zbraní, které měly být údajně použity proti komunistickému režimu.

A podle Světového fondu ochrany přírody (WWF) bylo v Amazonii objeveno za posledních 10 let 1200 nových druhů rostlin a živočichů. Bylo objeveno 637 nových druhů rostlin a asi 500 nových ryb a obojživelníků včetně 24 jedovatých žab.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.