Týden: Mediální zákon ve Venezuele,Drahý benzín v Bolívii, Doživotí pro Videlu

Týden: Mediální zákon ve Venezuele,Drahý benzín v Bolívii, Doživotí pro Videlu
Foto: LA DNES

Kromě možnosti vládnout pomocí dekretů má teď také prezident Chavéz “lepší” mediální zákon. Dotace benzínu v Bolívii po řadě let asi končí. A argentinský diktátor Videla (85) by měl strávit zbytek života ze mřížemi.

Venezuela

Venezuelské Národní shromáždění schválilo změny v mediálním zákoně, které by mohly omezit svobodu slova v zemi. Některé články nového zákona, který na první pohled vypadá legitimně, by mohly být použity proti médiím. Nově totiž není dovoleno “diskreditovat legitimně zvolené instituce” nebo “nabádat k nerespektování platných zákonů”. Novelu kritizuje kromě opozice také organizace Reportéři bez hranic, která zároveň podotýká, že Venezuela jde v reformách opačným směrem v porovnání se zbytkem kontinentu.

Bolívie

V Bolívii se zvedla vlna odporu proti zdražování benzínu a nafty. Bolívijská vláda paliva dotovala částkou 380 miliónů dolarů ročně a cena paliv se v posledních šesti letech neměnila. Litr benzínu stál v přepočtu asi 10 korun, ale nově podraží na 18 korun. Podle viceprezidenta Alvara Garcii Linery nemůže vláda udržet nízkou cenu také proto, že okolní země paliva nedotují a bolivijské pohonné hmoty jsou sem ve značném množství pašovány. Prezident Evo Morales zase tvrdí, že za tuto cenu se ani státní petrochemické společnosti nevyplatilo ropu těžit.

Zvýšení cen paliv je dosud pravděpodobně nejméně populárním krokem prezidenta. Otázkou je, nakolik se mu podaří protesty, které se v Bolívii nezřídka vymknou kontrole, ustát. Řidiči autobusů v řadě míst vstoupili do stávky a jejich roli převzala armáda s nákladními vozy. Řada dopravců již oznámila zvýšení cen o sto procent a očekává se i růst cen zboží a potravin.

Argentina

Bývalý argentinský diktátor Jorge Rafael Videla půjde na doživotí do vězení. Videla vládl Argentině v letech 1976 – 1981 jako šéf vojenské junty. Odhaduje se, že během jeho mandátu “zmizelo” 10-30 tisíc lidí.

Videla byl odsouzen byl shledán odpovědným za mučení a smrt 31 věznů ve městě Cordoba. Trest si odsedí v civilním vězení. Již po návratu demokracie do Argentiny v roce 1985 byl Videla odsouzen za hrubé porušování lidských práv, avšak trest si však odpykával v domácím vězení a o pět let později mu trest skončil díky široké amnestii prezidenta Menema. V roce 2007 na nátlak levicového prezidenta Kirchnera Ústavní soud amnestii zrušil, což umožnilo znovuotevřít procesy z bývalými vojenskými činiteli.

Ostatní země

Bývalý dočasného prezident Haiti v letech 2004-2006 Boniface Alexandre je toho názoru, že současný nejasný volební proces by mohl přivést zemi na pokraj občanské války.

Mario Cossío, odvolaný gubernátor bolivijského departmentu Tarija, požádal o politický azyl v sousední Paraguayi.

Gutemalské ozbrojené složky zabavily na severu země samopalů AK-47 a tisíce dolarů v hotovosti. V oblasti je kvůli přesunu gangů z Mexika vyhlášen výjimečný stav.

Bylo zveřejněno, že rodina mexického politika Diega Fernándeze de Cevallose, který byl nedávno po osmi měsících propuštěň ze zajetí, zaplatila únoscům 30 miliónů dolarů.

Ekvádor je další jihoamerickou zemí, která uznala nezávislost Palestinu jako svrchovaný stát.

V Dominikánské republice bylo cholerou nakaženo již přes 100 lidí.

Brazilského prezidenta Lula netěší, že od nástupu Obamy do prezidentské funkce se postoj USA k Latinské Americe příliš nezměnil.

A trenér uruguayské fotbalové reprezentace přišel o půl miliónu dolarů. Jeden ze zaměstnanců v jeho domě prý vybíral peníze z účtu vytrvale již od roku 2008. Jeden z důvodů, proč byste neměli mít sluhy.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.