Týden: Více pravomocí pro Chavéze, Další sesazený opoziční politik v Bolívii

Týden: Více pravomocí pro Chavéze, Další sesazený opoziční politik v Bolívii

Prezident Chavéz bude vládnout bez opozice další rok a půl. V Bolívii se režim zbavil dalšího opozičního politika a na Haiti nebyly stále oznámeny definitivní výsledky prvního kola prezidentské volby.

Venezuela

Venezuelské Národního shromáždění schválilo prezidentovi Hugo Chavézovi rozšířené pravomoci. Stalo se tak dva týdny před tím, než začne mandát novému Národnímu shromáždění, kde opozice má více než třetinu křesel a mohla by podobné opatření zablokovat. Dosavadní Národní shromáždění je složeno z prezidentových stoupenců.

Chavéz prý žádal Shromáždění o to, aby mohl vládnout pomocí dekretů, jen následujících 12 měsíců, ale lid prý žádal více. Prezident údajně potřebuje speciální pravomoci k tomu, aby mohl pomoci lidem postiženými povodněmi, které zasáhly Venezuelu v posledních týdnech. Pravomoci však nejsou limitovány pouze na povodně a Chavéz tak prakticky vyšachoval opozici až do poloviny roku 2012.

Bolívie

V Bolívii byl funkce zbaven opoziční guvernér departmánu Tarija. Byl obviněn z toho, že zanedbává své povinnosti a že způsobil ekonomické škody. Pravicový guvernér departmánu Santa Cruz označil sesazení jako “coup d’etat”. Podle nového zákona stačí k odebrání funkce veřejným činitelům to, aby státní zástupce podal trestní oznámení. Guvernéra nahradil stoupenec prezidenta Moralese. V minulosti byli podobným způsobem odstaveni opoziční starostové měst Sucre a Potosí. Očekává se, že o funkci by  mohl přijít také starosta města La Paz.

Haiti

Výsledky prezidentských voleb na Haiti nebudou zatím na žádost Organizace amerických států zveřejněny. To, kdo postoupí do druhého kolo má být oznámeno až poté, co hlasy ověří panel mezinárodních expertů. V tuto chvíli není ani jasné, kdy bude sestaven expertní panel a jak dlouho budou hlasy ověřovat. Druhé kolo voleb je naplánováno na 16. ledna.

USA

Američtí senátoři neschválili zákon známý jako DreamAct, který by legalizoval pobyt dětí nelegálních imigrantů. Pro odsouhlasení zákona bylo potřeba 60 hlasů, ale pro bylo nakonec pouze 44 senátorů. Prezident Obama byl výsledkem velmi zklamán a prohlásil, že boj za zákon nevzdává. Pravděpodobnost, že nastupující Kongres podobný zákon schválí je minimální.

Další země

Kostarika a Nikaragua přijaly nabídku Mexika a Guatemaly jako zprostředkovatelů ve vyjednávání o sporné hranici.

Guatemalská vláda vyhlásila na 30 dní výjimečný stav na severu země, kam se z Mexika přesunuje aktivita drogových kartelů.

Brazilský prezident Lula v prohlásil, že na Blízkém východě nebude mír dokud Spojené státy bude hrát roli mírového vyjednavače.

Bývalý kandidát na mexického prezidenta Diego Fernandez de Cevallos, kterého unesli v květnu tohoto roku byl propuštěn. Zatím není známo, kdo ho unesl a zda rodina zaplatila výkupné.

Peruánská armáda je podle depeše amerického velvyslance zkorumpovaná a možná dokonce pomáhá nakotrafikantům exportovat drogy. Armádní činitelé samozřejmě vše popírají.

Po Brazílii, Argentině, a Uruguayi také Bolívie uznala existenci státu Palestina.

Soud ve Francii odsoudil v nepřítomnosti 13 představitelů chilského režimu diktátora Pinocheta, kteří měli podíl na zmizení čtyř občanů Francie. Byly jim vyměřeny tresty od 15 let do doživotí. Vzhledem k tomu, že Chile své občany obviněné z politických nebo vojenských činů nevydává, je rozsudek především symbolický.

Kubánská vláda vytvořila verzi Wikipedie, která ukazuje věci z pohledu komunistického režimu. Stránku naleznete na Ecured.cu a můžete se zde dočíst třeba o roli Fidela Castra v kubánském sportu. Heslo Guillermo Fariñas v encyklopedii nenajdete, ani to, že tohoto disidentavláda minulý týden nenechala převzít Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. (Fariñasův dopis EU parlamentu).

A v Kolumbii zkoušejí novou taktiku na odzbrojení rebelů FARC: Ozdobené vánoční stromky v džungli.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.